Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Wypadanie włosów

Spis treści

The standard Lorem Ipsum passage, used since the 1500s

Wypadanie włosów w liczbie około 100 dziennie jest procesem fizjologicznym. Włos ma naturalny cykl życia na który składają się anagen , katagen i telogen. Anagen trwa kilka lat , jest okresem dojrzałości włosa,  któremu towarzyszą intensywne podziały komórkowe i  wzrost około 1 cm na miesiąc. Katagen jest krótkim okresem trwającym 1-2 tygodnie , podczas którego nasilona apoptoza ( śmierć komórek) , doprowadza do prawie całkowitego zniszczenia mieszka włosowego, włos oddziela się od brodawki. Telogen jest okresem gdy „martwy”, nieczynny włos wypychany jest powoli z mieszka włosowego przez nowy włos . Okres ten trwa kilka miesięcy , zazwyczaj od 2 do 4.

Gdy włosy wypadają w liczbie znacznie większej od fizjologicznej , należy wdrożyć diagnostykę w poszukiwaniu ewentualnej przyczyny chorobowej . Najczęstszą postacią łysienia jest łysienie androgenowe , które dotyczy większości mężczyzn i bardzo wielu kobiet.

Diagnostyka

Rozpoznanie przyczyny utraty włosów opiera się na wywiadzie , badaniu klinicznym , trichogramie i, badaniu histopatologicznym oraz badaniach laboratoryjnych.

  • wywiad – obejmuje informacje o czasie trwania , nasilenia wypadania włosów, objawów towarzyszących, chorób towarzyszących, przyjmowanych leków.
  • badanie kliniczne – test lekkiego pociągania , makroskopowa ocena włosów i stanu skóry
  • trichogram – badanie włosów pod mikroskopem
  • badanie histopatologiczne – zmiany zapalne, nacieki komórkowe, zmiany bliznowaciejące
  • analiza chemiczna włosa
  • badania laboratoryjne – poziomy niektórych hormonów, żelaza

Trichogram

Trichogram polega na oględzinach włosów pod mikroskopem. Określa się w nim stosunek procentowy włosów będących w stanie spoczynku do włosów w stanie wzrostowej, Do badania pobiera się około 100 włosów i analizuje ich strukturę. Przed zabiegiem przez 3 dni przez 3 dni nie należy myć włosów ani poddawać ich jakimkolwiek nabiegom kosmetycznym ,

Więcej wpisów

Pielęgnacja skóry po zabiegach medycyny estetycznej

Skóra po zabiegach medycyny estetycznej wymaga naszej szczególnej uwagi. Po zabiegach takich jak peelingi medyczne, laser frakcyjny czy mezoterapia mikroigłowa, może wystąpić miejscowy stan zapalny