Starzenie się skóry

Starzenie się skóry

Skóra jest największym organem człowieka. Waży około 4 kg i ma powierzchnię prawie 2 m2. Pełni strategiczną rolę oddzielając nas od środowiska zewnętrznego , pozwalając na utrzymanie  homeostazy , czyli wewnętrznego środowiska pozwalającego na  prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i struktur organizmu.

Z wiekiem ,jak każdy narząd , skóra ulega przemianom i procesom starzenia . W odróżnieniu od innych narządów skóra narażona jest na działanie czynników zewnętrznych , takich jak temperatura, czynniki chemiczne i fizyczne. Najważniejszym czynnikiem uszkadzającym skórę jest promieniowanie , głównie UVA ( 320-400nm)  i UVB (290-320nm) –  obecne w świetle słonecznym . Zawarte w skórze chromofory, głównie melanina, starają się ochronić nas przd szkodliwymi promieniami , formując specjalne parasole ochronne nad jądrami komórek naskórka.Niestety podczas tego procesu powstaje wiele toksycznych substancji, z wolnymi rodnikami na czele. Uszkadzają one komórki i macierz międzykomórkową skóry, przyśpieszając w ten sposób procesy starzenia. Z wiekiem , mechanizmy obronne działąją też mniej efektywnie , co przejawia się dodatkowo zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory skóry.

Dodatkowym mechanizmem wpływającym szybkość  starzenia się komórek skóry jest pojemność naturalnego zegara biologicznego , kóry dla każdego tyka inaczej. Zaprogramowana biologicznie ilość możliwych podziałów komórkowych , uwarunkowana wydajnością telomerów, powoduje iż jedni starzeją się wolniej a drudzy szybciej. Przeciętnie jednak już od 25 roku życia , procesy starzenia się skóry stopniowo przyśpieszają , osiągając duże tempo około 50-60 roku życia.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na tempo starzenia się skóry  ,nie są uwarunkowania genetyczne ale styl życia. Osoby dbające o siebie, nie przesadzające z opalaniem, nie pijące , nie palące , stosujące na co dzień dobrej jakości kremy nawilżające , cieszą się młodym wyglądem zdecydowanie dłużej od innych.

Koncerny farmaceutyczne oczywiście prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych , rewolucyjnych kremów , cudownych środków na wiecznie młody wygląd. Oczywiście drogi i dobry jakościowo krem zawsze będzie lepszy od tego za 5 złotych , jednak rola ich w utrzfymaniu młodego wyglądu jest drugorzędna.