Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Starzenie się skóry

Starzenie się skóry

Skóra jest największym organem człowieka. Waży około 4 kg i ma powierzchnię prawie 2 m2. Pełni strategiczną rolę oddzielając nas od środowiska zewnętrznego, pozwalając na utrzymanie homeostazy, czyli wewnętrznego środowiska pozwalającego na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów i struktur organizmu.

Z wiekiem, jak każdy narząd, skóra ulega przemianom i procesom starzenia. W odróżnieniu od innych narządów skóra narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura, czynniki chemiczne i fizyczne. Najważniejszym czynnikiem uszkadzającym skórę jest promieniowanie, głównie UVA ( 320-400nm) i UVB (290-320nm) – obecne w świetle słonecznym. Zawarte w skórze chromofory, głównie melanina, starają się ochronić nas przed szkodliwymi promieniami, formując specjalne parasole ochronne nad jądrami komórek naskórka. Niestety podczas tego procesu powstaje wiele toksycznych substancji, z wolnymi rodnikami na czele. Uszkadzają one komórki i macierz międzykomórkową skóry, przyśpieszając w ten sposób procesy starzenia. Z wiekiem, mechanizmy obronne działają też mniej efektywnie, co przejawia się dodatkowo zwiększonym ryzykiem zachorowania na nowotwory skóry.

Dodatkowym mechanizmem wpływającym szybkość starzenia się komórek skóry jest pojemność naturalnego zegara biologicznego, który dla każdego tyka inaczej. Zaprogramowana biologicznie ilość możliwych podziałów komórkowych, uwarunkowana wydajnością telomerów, powoduje iż jedni starzeją się wolniej a drudzy szybciej. Przeciętnie jednak już od 25 roku życia, procesy starzenia się skóry stopniowo przyśpieszają, osiągając duże tempo około 50-60 roku życia.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na tempo starzenia się skóry nie są uwarunkowania genetyczne, ale styl życia. Osoby dbające o siebie, nie przesadzające z opalaniem, nie pijące, nie palące, stosujące na co dzień dobrej jakości kremy nawilżające, cieszą się młodym wyglądem zdecydowanie dłużej od innych.

Koncerny farmaceutyczne oczywiście prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych, rewolucyjnych kremów, cudownych środków na wiecznie młody wygląd. Oczywiście drogi i dobry jakościowo krem zawsze będzie lepszy od tego za 5 złotych, jednak rola ich w utrzymaniu młodego wyglądu jest drugorzędna.