Mononukleoza zakaźna


Mononukleoza  zakaźna wywołana jest przez wirusa Ebstein-Barr ( EBV) .Określana jest też jako choroba pocałunków lub gorączka gruczołowa. Zakażenia zazwyczaj mają charakter małych epidemii i dotyczą młodych dorosłych. Wirus atakuje limfocyty których liczba w rozmazie krwi jest mocno podwyższona. Często przebiega bezobjawowo, tym nie mniej prawie 100% ludzi przebyło zakażenie. Zakażenie przenosi się  drogą kropelkową . poprzez ślinę. Okres wylęgania choroby wynosi 6-8 tygodni.

Objawy

Wirus namnaża się w błonie śluzowej jamy ustej , następnie dochodzi do zakażenia gruczołów ślinowych. Objawy początkowo podobne są do anginy , migdałki pokryte są błoniastymi nalotami, dominuje złe samopoczucie , pojawia się    gorączka.  Węzły chłonne , przede wszystkim szyjne są mocno powiększone . Dochodzi  też do powiększenia wątroby i śledziony. Często pojawia się plamisto – grudkowa wysypka, głównie na kończynach dolnych.

Rokowanie

Ze względu  na podobieństwo choroby do anginy i grypy , mononuleza często pozostaje nierozpoznana . Nie ma to w sumie większego znaczenia , ponieważ i tak nie istnieją  na nią skuteczne leki.  W większości przypadków choroba ustępuje samoistnie i bez powikłań. Na mononukleozę choruje się tylko raz , gdyż pozostawia po sobie dożywotnią odporność na wirusa.