Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Mononukleoza zakaźna

Spis treści:

Atopowe zapalenie skóry jest następstwem uszkodzenia ochronnej bariery naskórkowej, któremu towarzyszy nadprodukcja immunoglobulin klasy E. Skóra osób z AZS jest inna, nawet w obszarach niezmienionych chorobowo, w których występują nacieki zapalne i zwiększona liczba mastocytów. Częstość schorzenia to nawet 10% populacji. AZS pojawia się zazwyczaj w okresie dzieciństwa, przeważająca liczba przypadków dotyczy dzieci do lat 5. Choroba jest przewlekła i nawrotowa, z tendencją do ustępowania w wieku dorosłym. Wyróżnia się 2 główne fazy kliniczne choroby.

Objawy

Wirus namnaża się w błonie śluzowej jamy ustnej, następnie dochodzi do zakażenia gruczołów ślinowych. Objawy początkowo podobne są do anginy, migdałki pokryte są błoniastymi nalotami, dominuje złe samopoczucie, pojawia się gorączka. Węzły chłonne, przede wszystkim szyjne, są mocno powiększone. Dochodzi też do powiększenia wątroby i śledziony. Często pojawia się plamisto – grudkowa wysypka, głównie na kończynach dolnych.

Rokowanie

Ze względu na podobieństwo choroby do anginy i grypy, mononukleoza często pozostaje nierozpoznana. Nie ma to w sumie większego znaczenia, ponieważ i tak nie istnieją na nią skuteczne leki. W większości przypadków choroba ustępuje samoistnie i bez powikłań. Na mononukleozę choruje się tylko raz, gdyż pozostawia po sobie dożywotnią odporność na wirusa.