Mononukleoza zakaźna

Spis treści:

Atopowe zapalenie skóry jest następstwem uszkodzenia ochronnej bariery naskórkowej, któremu towarzyszy nadprodukcja immunoglobulin klasy E. Skóra osób z AZS jest inna, nawet w obszarach niezmienionych chorobowo, w których występują nacieki zapalne i zwiększona liczba mastocytów. Częstość schorzenia to nawet 10% populacji. AZS pojawia się zazwyczaj w okresie dzieciństwa, przeważająca liczba przypadków dotyczy dzieci do lat 5. Choroba jest przewlekła i nawrotowa, z tendencją do ustępowania w wieku dorosłym. Wyróżnia się 2 główne fazy kliniczne choroby.

Objawy

Wirus namnaża się w błonie śluzowej jamy ustej , następnie dochodzi do zakażenia gruczołów ślinowych. Objawy początkowo podobne są do anginy , migdałki pokryte są błoniastymi nalotami, dominuje złe samopoczucie , pojawia się gorączka. Węzły chłonne , przede wszystkim szyjne są mocno powiększone . Dochodzi też do powiększenia wątroby i śledziony. Często pojawia się plamisto – grudkowa wysypka, głównie na kończynach dolnych.

Rokowanie

Ze względu na podobieństwo choroby do anginy i grypy , mononuleza często pozostaje nierozpoznana . Nie ma to w sumie większego znaczenia , ponieważ i tak nie istnieją na nią skuteczne leki. W większości przypadków choroba ustępuje samoistnie i bez powikłań. Na mononukleozę choruje się tylko raz , gdyż pozostawia po sobie dożywotnią odporność na wirusa.