Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Pemfigoid

Spis treści:

Pemfigoid jest jedną z pęcherzowych chorób skóry, w której uszkodzone zostają połączenia naskórka ze skórą właściwą. Tworzące się pęcherze podnaskórkowe są dużo bardziej napięte niż w przypadku pęcherzycy, co jest jedną z cech odróżniających te dwie choroby. Kiedyś traktowano jako przejaw tego samego zaburzenia.

Objawy

Pęcherze pojawiają się w okolicach szyi, pach, pachwin, wewnętrznych powierzchniach ud i na brzuchu. Towarzyszy im świąd. Pęcherze mają bardzo różne kształty, są wypełnione płynem surowiczym lub krwistym. Rozpoznanie nie zawsze jest łatwe, gdyż przed powstaniem pęcherzy przez długi czas objawy skórne mogą być mało charakterystyczne – grudki, zmiany wypryskopodobne, pokrzywki.

Rokowanie i leczenie

Pemfigoid dotyczy głównie starych ludzi, średni wiek chorego to 77 lat. Rokowanie jest niepewne, gdyż pacjenci ci mają często inne zaburzenia, ulegające zaostrzeniu w przebiegu pemfigoidu. Leczenie opiera się nasteroidowych środkach zewnętrznych oraz steroidach, azatioprynie, mykofenolanie i Dapsonie stosowanych ogólnie.