Spis treści:
Etiologia morphei nie jest znana, na przypuszczalny związek z niektórymi czynnikami, takimi jak na przykład zakażenia Borrelia burgdorferi, brakuje jednoznacznych dowodów.
Objaw ten występuje u 60-90% chorujących na twardzinę układową, szczególne na postać z ograniczonymi stwardnieniami skóry. Objaw Raynauda spowodowany jest skurczem naczyń krwionośnych, najczęściej w obrębie dłoni i po ekspozycji na zimno. Charakterystyczne są trzy fazy:
– niedokrwienie, objawiające się zblednieniem skóry i bolesnością
– sinica, czyli sinoniebieskie zabarwienie skóry
– przekrwienie, objawiające się zaczerwienieniem spowodowanym rewaskularyzacją.
LcSSc jest najczęstszą postacią twardziny występującą u człowieka. Częściej chorują kobiety. Początkowym objawem jest rumień i ciastowaty obrzęk palców dłoni, czasem nadgarstków, zajęte mogą być także stopy. Następnie skóra ulega stwardnieniu i przybiera woskowate zabarwienie. Stwardnienie skóry prowadzić może do ograniczenia ruchomości leżących pod nią stawów, powodując tak zwane przykurcze dermatogenne. Typowy jest przykurcz palców ręki, określany przez niektórych jako rękę szponiastą. Ciągły ucisk przez stwardniałą skórę na leżące pod nią tkanki, może prowadzić do ich zaniku, proces ten dotyczyć może zarówno mięśni jak i nawet kości. Palce mogą przybrać szpiczasty kształt, określany jako palce Madonny, niekiedy spotyka się owrzodzenia na opuszkach, określane jako „ugryzienia przez szczura”. Dystrofie paznokci oraz wybroczyny w wałach paznokciowych nie należą do rzadkości.
Oprócz rąk, drugą najczęstszą lokalizacją zmian twardzinowych jest twarz. Dochodzi do upośledzenia mimiki, stan taki określa się jako „maskę twardzinową” lub amimię. Wtórnie dochodzić może do ubytku podskórnej tkanki tłuszczowej, przez co twarz wydaje się mniejsza. Stwardnienia skóry dotyczą też nosa, policzków i okolicy ust, nadając choremu charakterystyczny wygląd. W dalszym etapie zajęta zostaje szyja, proksymalne części kończyn, klatka piersiowa. Chory jest bardzo cierpiący, jakby „uwięziony” we własnej skórze, okrywającej go szczelną, sztywną powłoką, uniemożliwiającą normalne funkcjonowanie.
Ta postać choroby zazwyczaj zaczyna się obrzękiem i stwardnieniem skóry tułowia. Dopiero potem zmiany szerząc się obwodowo, zajmują kończyny. Często dochodzi do wczesnego zajęcia mięśni, stawów i narządów wewnętrznych, zmian typowych dla postaci twardziny określanej jako gorączkowa postać stawowa (febrile arthritic variant). Stwardnienie skóry tułowia i kończyn objawia się ograniczeniami ruchomości i utrudnionym oddychaniem. Rokowanie w tej postaci choroby jest niepomyślne, wielu chorych umiera w ciągu kilku lat, niekiedy wcześniej.
Do innych objawów skórnych występujących w twardzinie z uogólnionym stwardnieniem skóry należą ogniskowe zwapnienia w obrębie palców, rzadziej w okolicy biodrowej, wzdłuż kręgosłupa, w okolicy kolan lub łokci.
Na twarzy i palcach pojawiają się teleangiektazje, czyli poszerzone naczynia krwionośne. Często spotyka się przebarwienia, ogniska wyłysienia, zanik gruczołów potowych, keloidy i owrzodzenia.
Zmiany na błonach śluzowych przybierają formę stwardnień i zaników, zmniejszone wydzielanie śliny spowodowane stwardnieniem gruczołów ślinowych prowadzą do suchości jamy ustnej i zwiększonej podatności na próchnicę i zakażenia.
Do najważniejszych zmian narządowych należą: