Dermatoskopia polega na badaniu skóry przy pomocy przyrządu optycznego – dermatoskopu, zazwyczaj w powiększeniu 10 krotnym. Dzisiejsze nowoczesne dermatoskopy są zazwyczaj sprzęgane z urządzeniami cyfrowymi, umożliwiającymi archiwizację danych i porównywanie zmian w odcinkach czasowych. Umożliwia to śledzenie ewolucji zmian skórnych, co w sposób kluczowy przekłada się na podejmowane decyzje terapeutyczne.
Dermatoskopia znamion jest badaniem, którego głównym celem jest wczesne wykrycie ewentualnych melanocytarnych zmian nowotworowych.
Czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów występujących u człowieka. Wysoka śmiertelność związana jest przede wszystkim ze zbyt późnym wykryciem, co uniemożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. Niska świadomość zagrożenia, lekceważenie objawów lub podejmowanie przez pacjenta paramedycznych prób radzenia sobie z podejrzanymi zmianami skórnymi, są sprzymierzeńcami czerniaka, który występuje niestety coraz częściej.
Znamiona mamy wszyscy. Przeważająca ich część jest niegroźna i nigdy nie zmieni się w nowotwór. To dobra wiadomość, ale tylko wtedy gdy kontrolujemy się regularnie u dermatologa i unikamy czynników ryzyka – ze słońcem na pierwszym miejscu. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i unikanie słońca jest podstawą profilaktyki.
Jak często powinno badać się znamiona? Najlepiej raz do roku i u tego samego lekarza. Oczywiście w praktyce rzadko jest to możliwe, więc badajmy się po prostu jak tylko mamy okazję. W przypadku jednak gdy w rodzinie ktoś chorował na czerniaka, regularne badanie jest koniecznością i to co 6 miesięcy.
Sygnałem alarmowym do natychmiastowego, bezwzględnego zgłoszenia się do lekarza jest powiększanie się znamienia, pojawienie się czerwonej obwódki, świąd, pieczenie lub pokrwawianie.