Dermatoskopia znamionDermatoskopia znamion jest badaniem, którego głównym celem jest  wczesne wykrycie ewentualnych melanocytarnych zmian nowotworowych.

Czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów występujących u człowieka. Wysoka śmiertelność związana jest przede wszystkim ze zbyt późnym wykryciem, co uniemożliwia wdrożenie skutecznego leczenia. Niska świadomość zagrożenia, lekceważenie objawów lub  podejmowanie przez pacjenta paramedycznych  prób radzenia sobie z  podejrzanymi zmianami skórnymi, są sprzymierzeńcami czerniaka, który występuje niestety coraz częściej.

Znamiona mamy wszyscy. Przeważająca ich część jest niegroźna i nigdy nie zmieni się w nowotwór. To dobra wiadomość, ale tylko wtedy gdy kontrolujemy się regularnie u dermatologa i unikamy czynników ryzyka – ze słońcem na pierwszym miejscu. Stosowanie filtrów przeciwsłonecznych i unikanie słońca jest podstawą profilaktyki.

Dermatoskopia

znamię barwnikowe

Dermatoskopia znamion jest wspaniałą metodą diagnostyczną, pozwalającą szybko i z  dużą pewnością wytypować podejrzane zmiany. Twierdzi się nawet, że jeśli dermatoskopista przygląda się znamieniu dłużej niż dziesięć sekund to należy takie znamię usunąć.

Mamy wiele modeli dermatoskopów, od podręcznych za 300 zł do skomputeryzowanych stacjonarnych jednostek za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nie ma większego znaczenia klasa sprzętu,  gdyż w rękach doświadczonego dermatologa ich wartość diagnostyczna jest podobna. Oczywiście u pacjentów z wielką liczbą znamion, gdy trzeba zrobić mapę ciała, komputer jest najwygodniejszy.

znamię barwnikowe

Jak często powinno badać się znamiona? Najlepiej raz do roku  i u tego samego lekarza. Oczywiście w praktyce rzadko jest  to możliwe, więc badajmy się po prostu jak tylko mamy okazję. W przypadku jednak gdy w rodzinie ktoś chorował na czerniaka, regularne badanie jest koniecznością i to co 6 miesięcy.

Sygnałem alarmowym do natychmiastowego, bezwzględnego  zgłoszenia się do lekarza jest powiększanie się znamienia , pojawienie się czerwonej obwódki, świąd, pieczenie lub pokrwawianie.

znamię barwnikowe

Pamiętajmy, tylko wczesne wykrycie czerniaka daje szansę na skuteczne wyleczenie i powrót do zdrowia, korzystajmy więc z prostej dermatoskopii jak najczęściej się da.