Ziarniniak obączkowaty (Granuloma annulare) jest łagodnym procesem zapalnym toczącym się w skórze. Choroba pojawia się przede wszystkim u dzieci i osób młodych – poniżej 30 roku życia, częściej wśród kobiet. Ziarniniak obrączkowaty objawia się występowaniem kolistych ognisk złożonych z czerwonych grudek, powiększających się z pozostawieniem przejaśnienia w części centralnej. Najczęstszą lokalizacją są grzbiety rąk i stóp. Przyczyna choroby pozostaje nieznana, niektórzy naukowcy sugerują podłoże autoimmunologiczne. W obrazie histopatologicznym stwierdza się ogniska zdegenerowanego kolagenu i nacieki zapalne. Z powodu wzmożonego ryzyka wystąpienia zapaleń naczyń siatkówki, pacjenci z ziarniniakiem obrączkowatym i dolegliwościami ze strony narządu wzrokowego, powinni być pilnie konsultowani przez okulistę.
Przebieg
Choroba często ustępuje samoistnie, niekiedy jest jednak oporna na leczenie i ciągnie się latami. U około 50 procent pacjentów ziarniniak obrączkowaty znika w ciągu 2 lat.
Wśród metod terapeutycznych główne miejsce zajmuje doogniskowe podanie leków kortykosteroidowych, niekiedy stosuje się fototerapię lub krioterapię z użyciem chlorku etylu lub ciekłego azotu.