Ziarniniak obrączkowaty


ziarniniak obrączkowaty

Ziarniniak obączkowaty ( Granuloma annulare) jest łagodnym procesem zapalnym toczącym się w skórze. Choroba pojawia się przede wszystkim u dzieci i osób młodych – poniżej 30 roku życia, częściej wśród kobiet. Ziarniniak obrączkowaty objawia się występowaniem kolistych ognisk złożonych z  czerwonych grudek , powiększających się z pozostawieniem przejaśnienia w części centralnej. Najczęstszą lokalizacją są grzbiety rąk i stóp. Przyczyna choroby pozostaje nieznana, niektórzy naukowcy sugerują podłoże autoimmunologiczne.W obrazie histopatologicznym stwierdza się ogniska zdegenerowanego kolagenu i nacieki zapalne.

Z powodu wzmożonego ryzyka wystąpienia zapaneń naczyń siatkówki,  pacjenci z ziarniniakiem obrączkowatym i dolegliwościami ze strony narządu wzrokowego ,powinni być pilnie konsultowani przez okulistę ,

Przebieg

Choroba często ustępuje samoistnie , niekiedy jest jednak oporna na leczenie i ciągnie się latami. U około 50 procent pacjentów ziarniniak obrączkowaty znika w ciągu 2 lat.

Wśród metod terapeutycznych główne miejsce zajmuje doogniskowe podanie leków kortykosteroidowych , niekiedy stosuje się fototerapię lub krioterapię z użyciem chlorku etylu lub ciekłego azotu.

Poniżej film przedstawiający zabieg krioterapii u pacjenta z ziarniniakiem obrączkowatym.