Spis treści:
Cellulitis to nazwa zwyczajowo używana w języku polskim w odniesieniu do defektu kosmetycznego zawanego „skórką pomarańczy”. Nie jest to prawidłowe, gdyź cellulitis w języku medycznym oznacza zapalenie tkanki łącznej, jednak ze względu za powszechność, będzie w poniższym artukule używany.
Zaburzenie to zwane jest też efektem skórki pomarańczy. Defekt ten dotyczy tkanki podskórnej, doprowadzając do niekorzystnego wyglądu skóry, przypominającą skórkę pomarańczy. Jest zjawiskiem złożonym, polega na wnikaniu tłuszczu pomiędzy pasma fibroblastów tkanki podskórnej. Efektem tego procesu jest pociąganie w dół dolnych warstw skóry i jej charakterystyczny wygląd. Statystycznie cellulitis dotyczy do 98 % kobiet, lokując się w okolicach pośladków, brzucha oraz kończyn dolnych.
Wiele czynników sprzyja powstawaniu cellulitu. Należą do nich zmiany hormonalne, nawyki dietetyczne, czynniki genetyczne, styl życia oraz skłonności osobnicze.
Leczenie cellulitu wymaga sporego doświadczenia i „całościowego” podejścia do pacjenta. Warto zacząć działanie w początkowej fazie cellulitu, gdyż im dłużej trwa, tym trudniej się leczy. Dobór metody leczenia ustala się po szczegółowym badaniu, do dyspozycji mamy kilka metod, warto je łączyć dla lepszego efektu. Pojawiające się ostatnio w medycznej literaturze światowej opisy metod mikrochirurgiczych, są dobrą alternatywą dla wykorzystywanych dotąd metod klasycznych.
Wszelkie działania wspomagające krążenie i zapobiegające zastojom krwi są jak najbardziej wskazane. Oprócz aktywności sportowej pomóc nam mogą masaże oraz naprzemienne ciepłe – zimne prysznice. Skuteczność reklamowanych szeroko kosmetyków antycellulitowych jest niepewna.
Dobór metod zależy od doświadczeń i preferencji lekarza. Do najczęściej wybieranych zabiegów należą radiofrekwencja. krioterapia, mezoterapia, endermologia oraz masaże. Zazwyczaj łączy się kilka metod, wykonując je naprzemiennie podczas kilku – kilkunastu sesji.