Spis treści:
Radiofrekwencja mikroigłowa oparta jest na synergii dwóch technologii :
– mikronakłuwanie cienkimi igłami
– fale elektromagnetyczne o częstotliwości fal radiowych(RF).
Połączenie tych dwóch elementów zagwarantowało wysoką skuteczność zabiegu i bezpieczeństwo. Urządzenie do stosowania tej metody posiada głowicę wyposażoną w 25(lub więcej) mikroigieł powleczonych cienką warstwą złota, które po wkłuciu na głębokość od 0,5 do 3,5mm podgrzewane są falami na całej swojej długości. W ten, niepowtarzalny sposób możliwe jest równomierne podgrzewanie wszystkich warstw skóry od 45 do 60 stopni.
Skuteczne usuwanie rozstępów.
Frakcyjna RF mikroigłowa to długo oczekiwana metoda skutecznie usuwająca rozstępy.
To ubytki powstające w głębokich warstwach skóry powstałe na skutek zerwania włókien kolagenu i elastyny. Efektem są nieestetyczne prążki (początkowo czerwone, po czasie bledną) pojawiające się najczęściej w okolicach brzucha, na udach i plecach. Przyczyny ich powstawania są złożone. Powstają w wyniku gwałtownego rozciągania skóry, a także na skutek złej gospodarki hormonalnej (nadmiernej produkcji kortyzolu i estrogenów). Problem ten dotyka 70 % kobiet i około 40% mężczyzn. Rozstępy osadzone są w głębokich warstwach i żadna dotychczasowa metoda nie mogła po prostu do nich dotrzeć.
Dzięki frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej stało się to możliwe. Mikroigły docierają do głębokich warstw skóry, są równomiernie podgrzewane na całej długości. Stanowi to silny bodziec termiczny i mechaniczny stymulujący fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.
Włókna zaczynają się skręcać, zagęszczać, powstają nowe wiązania i głębokie blizny zaczynają się wypełniać. Wszystko dzieje się, dlatego, że możemy działać dokładnie w środek głębokich szczelin, szczególnie przy rozstępach starych, zanikowych.
Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. Jednak to dopiero początek. Proces odbudowy kolagenu i elastyny cały czas trwa, a końcowy rezultat będzie widoczny po zastosowaniu 2 – 3 zabiegów i upływie około 3 miesięcy od ostatniego zabiegu. Ilość zabiegów zależy od głębokości rozstępów i indywidualnych predyspozycji organizmu do regeneracji.
Terapia przeprowadzona w profesjonalnym gabinecie przez wysoko wyspecjalizowanego lekarza gwarantuje bezpieczeństwo i znakomite rezultaty.
Urządzenie stosowane do frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej, poprzez skojarzone działanie dwóch metod ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej:
Radiofrekwencja mikroigłowa jest wyjątkowo precyzyjną i bezpieczną metodą, aby uzyskać znakomity rezultat odmłodzenia twarzy, szyi i dekoltu bez użycia skalpela.
Radiofrekwancja mikroigłowa wykorzystuje głowicę wyposażona w minimum 25 mikroigieł równocześnie nakłuwa skórę na głębokości od 0,5 do 3,5mm i równomiernie je podgrzewa, dzięki emisji fal radiowych.
Następuje stymulacja fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny.
Zabieg poprzedza nałożenie na 30 minut kremu znieczulającego w calu zapewnienia komfortu i zmniejszenia nieprzyjemnych odczuć. Sam zabieg trwa od 30 do 120 minut w zależności od obszaru, na jaki jest stosowany. Już po pierwszej terapii widoczne są pierwsze efekty, jednak zalecane jest powtórzenie terapii 3-4 razy w odstępach czasowych.
Proces odnowy skóry trwa od 1 do 3 miesięcy i zapewnia wieloletnie utrzymanie rezultatu.
Efekty, jakie uzyskujemy dzięki nowatorskiej metodzie frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej to:
Ogromną zaletą terapii jest wyjątkowo krótki czas rekonwalescencji. Po zabiegu pozostają jedynie ledwo widoczne kropki po mikro nakłuciach, skóra jest lekko zaczerwieniona, a ponieważ naskórek nie ulega złuszczeniu po 2 do 4 dniach wszystko wraca do normy.
Kolejnym atutem tej metody jest możliwość przeprowadzania terapii przez cały rok, a nie jak w przypadku lasera w okresie jesienno zimowym ze względu na działanie promieni słonecznych.
Jednym z nowocześniejszych urządzeń wykorzystującym radiofrekwencję mikroigłową RF jest DeAgeEx, które dobrze sprawdza się w zabiegach liftingujących okolicy twarzy, oczu, szyi, dekoltu, brzucha. Radiofrekwencja mikroigłowa jest technologią regeneracji skóry, której podstawą jest przewidywalny i kontrolowany uraz termiczny, który następnie prowokuje inicjację procesów regeneracyjnych, przekładających się ostatecznie na efekt odmłodzenia powierzchni skóry.
Radiofrekwencja mikroigłowa stosowana jest nie tylko w zabiegach odmładzających i regenerujących. Znajduje ona zastosowanie w walce ze zmarszczkami, usuwaniu rozstępów, blizn, także blizn potrądzikowych.
Od innych technologii stosowanych w medycynie estetycznej, radiofrekwencja mikroigłowa różni się tym, że oddziaływanie termiczne w kontrolowany sposób dostarczane jest do głębszych warstw skóry, bez termicznego uszkodzenia warstw powierzchownych. Poza tym, samo przekłucie mikroigłami warstw skóry, powoduje uruchomienie procesów regeneracyjcych, co samo w sobie ma rezultat odmładzający.
Urządzenie jest bardzo uniwersalne, tym nie mniej do głównych wskazań do jego zastosowania należy;
Usuwanie rozstępów
Radiofrekwencja mikroigłowa dobrze się sprawdza jako metoda poprawiająca stan skóry z rozstępami. Aby osiągnąć optymalny efekt, trzeba wykonać zabiegi na różnej głębokości. Zazwyczaj potrzebne jest też wykonanie kilku zabiegów. Rozstępy nie są łatwo usuwalnym zaburzeniem, dlatego też efekty terapii są najlepsze jeśli łączymy ją z innymi metodami. Takie wielokierunkowe działanie daje największą szansę na uzyskanie optymalnego efektu.
Blizny potrądzikowe są powszechnym powikłaniem trądzika o cięższym przebiegu. Ich leczenie jest ważną częścią medycyny estetycznej, stosowane są takie metody jak pilingi, dermabrazja, lasery, zabiegi chirurgiczne i radiofrekwencja mikroigłowa. Skuteczność RF oceniona została w licznych dużych badaniach naukowych, które potwierdzają skuteczność metody. Bardzo dużą poprawę zaobserwowano u ponad 80% pacjentów, umiarkowaną poprawę u około 20%. Zwrócono uwagę na fakt, iż przy tak dużej skuteczności, nie napotkano na jakiekolwiek powikłania mające znaczenie kliniczne. Konkluzją była bardzo wysoka rekomendacja stosowania zabiegu radiofrekwencji mikroigłowej w leczeniu blizn potrądzikowych.
Radiofrekwencja mikroigłowa – działanie biologiczne
Efekt odmładzający osiągany jest dzięki sprowokowaniu kontrolowanego urazu tkanki, którego siła i głębokość są zoptymalizowane w zależności od charakteru zaburzenia. Uraz termiczny i mechaniczny zapoczątkowuje procesy na poziomie komórkowym: odbudowa włókiem kolagenowych i innych białek strukturalnych, przebudowa naczyń krwionośnych i macierzy międzykomórkowej. Procesy te trwają do kilku miesięcy po zabiegu, wtedy to najbardziej widać jego efekty.
Korzyści z zastosowania radiofrekwencji mikroigłowej
Jest to metoda którą można wykorzystać także w okresie letnim, kiedy to zabiegi z użyciem laserów są przeciwwskazane. Dzięki dostarczeniu energii cieplnej wgłąb tkanki, bez termicznego uszkodzenia powierzchni skóry, rekonwalescencja po zabiegu jest nieporównywalnie krótka z laserami. Oczywistą zaletą zabiegu jest też jego bezpieczeństwo, powikłania bowiem są wielką rzadkością.
Radiofrekwencja mikroigłowa wykorzystuje technologię CIT oraz WHM.
CIT jest skrótem od collagen induction therapy , oznacza iż kontrolowany uraz przy pomocy RF , doprowadza w efekcie końcowym do regeneracji i odbudowy włókiem kolagenowych. Jako że kolagen jest podstawowym białkiem odpowiedzialnym za jędrność i elastyczność skóry, efektem jest poprawa jej wyglądu i odmłodzenie.
WHM czyli wound healing mechanism to proces gojenia się rany, Proces gojenia jest naturalnym mechanizmem podczas którego uszkodzone struktury są zastąpione przez nowe, tkanka zostaje odmłodzona.
Radiofrekwencja mikroigłowa – zalety :
Radofrekwencja nie może zastąpić skalpela ale w niektórych sytuacjach, szczególnie w niezbyt nasilonych zmianach, jej efekt jest porównywalny. Jeśli dodać do tego brak konieczności wykonania operacji chirurgicznej z wszystkimi jej następstwami. Radiofrekwencja jest w tych przypadkach po prostu lepsza.
Radiofrekwencja mikroigłowa może też spokojnie rywalizować w niektórych sytuacjach z laserem frakcyjnym. Podstawową różnicą na korzyść RF jest nieporównywalnie krótki czas rekonwalescencji, który w laserze CO2 wynosi co najmniej dwa tygodnie. Zabiegi radiofrekwencji można też wykonywać latem, co nie jest możliwe w przypadku lasera CO2.
MImo że zabieg jest bardzo bezpieczny, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Dlatego też konieczna jest wstępna konsultacja lekarska, podczas której lekarz zadecyduje o zakresie zabiegu, oraz czy jest on dla nas bezpieczny. Po zakwalifikowaniu do zabiegu, określony obszar skóry należy znieczulić, najczęściej robi się to przy pomocy kremu Emla. Sam zabieg, w zależności od obszaru, trwa 20-60 minut i nie jest jakoś szczególnie nieprzyjemny dla pacjenta, oczywiście warunkiem jest nałożenie znieczulenie na ok 40 min przed procedurą.
Poszukiwanie najmniej inwazyjnej metody pozwalającej na jak największe odmłodzenie wyglądu jest głównym celem medycyny estetycznej. Każdego roku pojawiają się nowe, „cudowne” technologie, które nie wytrzymują jednak próby czasu i po roku-dwóch, odchodzą w zapomnienie. Radiofrekwencja mikroigłowa jest jedną z niewielu procedur, która broni się sama – doskonałe efekty zauważane są przez przeważającą większość pacjentów, którzy chętnie i często powracają do gabinetów na powtórne zabiegi RF.
Do tradycyjnych niezabiegowych metod stosowanych w celu poprawy napięcia skóry należą mezoterapia, peelingi, dermabrazja, mają one jednak niewielki efekt na napięcie skóry, działają bardziej odświeżająco i kosmetycznie, rzadko powodując w dłuższej perspektywie zwiększone napięcie skóry.
Bardziej inwazyjne metody zwiększania napięcia skóry wiotkiej to lasery ablacyjne i nieablacyjne. Niestety, energia laserowa uszkadzająca naskórek przekłada się na możliwe powikłania, takie jak oparzenia, przebarwienia i blizny. Oczywiście ilość tych powikłań przy prawidłowo wykonanym zabiegu laserowym jest znikoma, tym nie mniej jak już
wystąpią, są trudne w leczeniu.
Wykorzystanie energii o częstotliwości radiowej, będącej falą elektromagnetyczną, wykorzystywane jest w medycynie od dawna – w kardiologii, urologii, onkologii. Jej wykorzystanie w medycynie estetycznej w ciągu ostatnich 15 latach wzrosło wielokrotnie, czyniąc z radiofrekwencji mikroigłowej czołową metodę zwiększania napięcia skóry w celach odmłodzeniowych. Należy jednak wspomnieć, że wykorzystanie RF w celu pobudzenia komórek do produkcji kolagenu było dużo wcześniej stosowane w medycynie, głównie w ortopedii – w celu odbudowy struktury więzadeł, głównie barkowych.
Pierwsze urządzenia radiofrekwencyjne do redukcji zmarszczek na twarzy powstały około 20 lat temu. Ich działanie było inne od stosowanych wtedy masowo laserów – nie polegało na reakcji termicznej w chromoforach, ale na generowaniu ciepła w wyniku oporu tkanek, przez które przepływa fala elektromagnetyczna.
Działanie radiofrekwencji mikroigłowej na tkanki polega głównie na skróceniu i pogrubieniu włókien kolagenowych, oraz uruchomienie kaskady zjawisk związanych z pourazowym gojeniem tkanki, a co za tym idzie – angiogenezy, pobudzenia produkcji kolagenu oraz przebudowy włókien elastyny, co dodatkowo zwiększa ujędrniające działanie radiofrekwencji mikroigłowej.
Optymalny efekt po radiofrekwencji mikroigowej uzyskuje się podgrzewając tkankę podskórną do temperatury
od 65°C do 68°C i podgrzewając powierzchnię skóry od 38°C do 42°C. Ważne jest by osoba wykonująca RF stosowała bezpieczne parametry, gdyż niewłaściwe użycie RF prowadzi do przegrzania i uszkodzenia tkanek oraz ablacji kolagenu.
Urządzenia do radiofrewencji mikroigłowej na początku były monopolarne – pacjent trzyma w ręku lub ma przyłożoną do skóry aktywną elektrodę (płytkę) uziemiającą. Wykorzystywane były do napinania skóry okolicy oczodołów, brzucha i kończyn. Pierwszym takim urządzeniem był Thermage, wprowadzony na rynek w 2004 roku.
Zatwierdzony był przez FDA do leczenia zmarszczek całej twarzy oraz modelowania sylwetki. Procent zadowolonych z zabiegu pacjentów sięgał 80%. Radiofrekwencja mikroigłwa świetnie spisywała się w niwelowaniu zmarszczek okolicy szyi, fałdów nosowo-wargowych, linii marionetek i innych.
Urządzenia monopolarne są już stosowane rzadko, dają bowiem zazwyczaj działania niepożądane, ograniczone głównie do przemijającego rumienia i obrzęku. Rzadko występowały powierzchowne strupy, niewielkie deformacje, podskórne, grudki rumieniowe i tkliwość. Ogólny wskaźnik niepożądanych skutków ubocznych wyniósł 2,7%.
Urządzenia bipolarne są nowocześniejsze i różnią się znacznie od monopolarnych, ponieważ prąd elektryczny przepływa tylko między sąsiednimi elektrodami. Zwiększa to skuteczność zabiegu oraz kontrolę nad aplikowaną energią, bo w znacznym stopniu ogranicza możliwość wystąpienia objawów niepożądanych.