Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Badanie histopatologiczne zmian skórnych

Badanie histopatologiczne zmian skórnych

Badanie histopatologiczne polega na mikroskopowej ocenie usuniętych zmian skórnych. Jest to badanie podstawowe w diagnostyce czerniaka i innych nowotworów skóry. Pozwala też zazwyczaj na postawienie precyzyjnego rozpoznania lub też na zawężenie kręgu różnicowania w wielu schorzeniach dermatologicznych.

Badaniu histopatologicznemu poddawane są wszystkie podejrzane zmiany usunięte chirurgicznie w naszej Klinice. Często też świadczymy usługi biopsyjne dla zewnętrznych gabinetów dermatologicznych. Usługa jest kompleksowa i zawiera: pobranie wycinka, dostarczenie do odpowiedniej pracowni histopatologii, odebranie wyniku badania histopatologicznego, dostarczenie wyniku do pacjenta, opracowanie ewentualnych dalszych zaleceń. 

Zwracamy szczególną uwagę, by usunięcie zmiany skórnej lub pobranie wycinka wiązało się z minimalnym defektem kosmetycznym. Jest to szczególnie ważne przy chorobach umiejscowionych na twarzy, szyi lub rękach. W zależności od umiejscowienia dobierane są poszczególne techniki biopsyjne. Jedną z najwygodniejszych jest technika sztancowa, przy użyciu specjalnych, jednorazowych przyrządów biopsyjnych.  

Pomijając niewielki dyskomfort związany z podaniem znieczulenia miejscowego, pobranie wycinka skóry jest zabiegiem bezbolesnym. Pielęgnacja rany pozabiegowej jest prosta, polega na przemywaniu Octeniseptem i smarowaniu maścią z antybiotykiem.  

W części przypadków konieczne jest założenie pojedynczego szwu na ranę biopsyjną. Szew usuwa się po 7-14 dniach, w zależności  od lokalizacji. 

W zależności od pobranej zmiany, badanie histopatologiczne przeprowadzane jest w pracowni histopatologii ogólnej lub w pracowni histopatologii skóry. 

W szczególnych przypadkach, kiedy obraz mikroskopowy nie jest jednoznaczny, histopatolog może zalecić wykonanie badania immunohistochemicznego. Polega ona na poszukiwaniu na komórkach antygenów typowych dla poszczególnych chorób. Badanie immunohistochemiczne często wykonuje się celem potwierdzenia/ wykluczenia czerniaka złośliwego lub rozrostów limfocytarnych. 

xx3.jpg,Mic.paeevleRV4.webp.pagespeed.ic.DeFGaIe2bR

Sztance chirurgiczne do biopsji skóry.