Nadpotliwość


Nadpotliwość pierwotna to niekontrolowane  ,nadmierne wydzielanie potu , występujące bez zauważalnej przyczyny. Najczęściej dotyczy okolic pachowych , dłoni i stóp , może też dotyczyć twarzy lub pachwin. Nadpotliwość może też wystąpić w przebiegu licznych schorzeń  np.na  podłożu hormonalnym lub neurologicznym , wtedy nazywana jest nadpotliwościa wtórną. Leczenie tej formy nadpotliwości wymaga zdiagnozowania i opanowania choroby podstawowej.Nadpotliwość dłoni dotyczy około 1% populacji, podobny odsetek dotyczy nadpotliwości okolic pachowych. Choroba ma czasami  charakter  dokuczliwy, zmniejszając komfort życia i znacząco wpływając na nasz stan psychiczny.

Leczenie nadpotliwości

Nadpotliwośc leczy się stosując jonoferezę,doustne leki sympatykolityczne, anksjolitycze, promieniowanie rentgenowskie, iniekcje z botoksu oraz zabiegi zabiegi chirurgiczne. Wspomagająco stosuje się odpowiednią dietę oraz antyperspiranty.W gabinetach medycyny estetycznej najczęściej wykonuje się zabiegi z użyciem toksyny botulinowej. Botoks blokuje produkcję acetylocholiny , zaburzając unerwienie gruczołów i tym  samym  wydzielanie potu .  Zabieg poprzedza się  tzw. testem Minora , którym uwidaczniamy miejsca wzmożonej  potliwości. Test Minora przez niektórych doświadczonych lekarzy nie jest używany . gdyż nie zwiększa skuteczności zabiegu a bardzo komplikuje procedurę i generuje duży „bałagan”:).Toksyna botulinowa jest dobrym i bezpiecznym lekiem ,daje jednak efekt czasowy.  Ograniczenie lub zahamowanie nadpotliwości utrzymuje się 5-9 mc po zabiegu, czasami nawet do 12 mc, Zależy to od  predyspozycji osobniczych pacjenta. Warto zabieg powtarzać co roku , gdyż każde następne ostrzyknięcie wydłuża czas utrzymywania się efektu terapeutyczego .

Ostrzyknięcie toksyną botulinową okolicy pach nie jest jakoś szczególnie bolesne. Oczywiście warunkiem komfortowego zabiegu jest odpowiednie przygotowanie pacjenta za pomocą zewnętrznych środków znieczulających. Najczęściej stosuje się popularną Emlę, zakładaną nawet na kilkadziesiąt minut pod opatrunkiem okluzyjnym.

Równomierne ostrzyknięcie okolicy pach jest kluczowe dla uzyskania dobrego efektu. Okolicę zabiegową dzieli się na regiony przy pomocy łatwo zmywalnego markera. Każdy region ostrzykiwany jest określoną, jednakową ilością preparatu. Zabieg wraz ze znieczuleniem trwa około godziny. Zmniejszenie potliwości następuje kilka dni po zabiegu, choć zdarza się że u niektórych trwa to nawet dwa tygodnie.

Leczenie nadpotliwości radiofrekwencją mikroigłową.

Rodofrekwencja mikroigłowa jest jedną z metod polecanych w leczeniu nadpotliwości. Zazwyczaj wykonuje się 3 zabiegi dla uzyskania zadawalającego efektu. Zabieg musi być poprzedzony bardzo wydajnym znieczuleniem zewwnętrznym . w przeciwnym wypadku jest dość bolesny.