Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Toksyna botulinowa

Spis treści:

Toksyna botulinowa – działanie

Toksyna botulinowa, zwana jadem kiełbasianym jest silnie toksyczną neurotoksyną produkowaną przez bakterię Clostridium botulinum. Głównym preparatem medycznym zawierającym toksynę botulinową jest Botox. Mechanizmem jego działania jest blokowanie wydzielania acetylocholiny w połączeniach nerwowo – mięśniowych, czego efektem jest porażenie mięśnia.  Zjawisko to wykorzystywana jest powszechnie do leczenia zmarszczek, które, jak wiemy, są efektem działania mięśni, głównie mimicznych.

Botoks warto stosować zanim pojawią się wyraźne, statyczne zmarszczki, widoczne bez ruchów mimicznych, podczas spoczynku mięśni. Wczesne jego użycie (niekiedy nawet przed trzydziestką) działa prewencyjnie i wyraźnie hamuje tempo pojawiania się zmarszczek z wiekiem. Najczęściej ostrzykiwanymi okolicami są: czoło, lwia zmarszczka, kurze łapki. Toksynę botulinowa z powodzeniem stosuje się także w leczeniu nadpotliwości, migren i bruksizmu.

Botoks a Azallure

Popularna nazwa „ Botoks” jest w rzeczywistości handlową nazwą preparatu zawierającego toksynę botulinową. Botoks powstał podobnie jak Adidas czy Elektrolux, gdzie pierwszy używany jest jako synonim sportowych butów, a drugi – odkurzacza. Toksyna botulinowa używana w medycynie estetycznej zawarta jest także w innych popularnych preparatach – Azzalure i Bocouture.

Toksyna botulinowa uzyskiwana jest na skalę przemysłową z hodowli bakteryjnych. Bakterie Clostridium botulinum wydzielają toksynę w warunkach laboratoryjnych, gdzie potem poddawana jest ona określonej obróbce chemicznej i procesom produkcyjnym. Każda firma ma swoje własne procedury i patenty, dlatego też cząsteczki toksyny botulinowej różnią się od siebie w zależności od firmy, mimo iż wykazują podobne działanie.

Wybór między Botoksem a Azallure zależy od okolicy którą leczymy oraz od preferencji i doświadczeń lekarza, preparaty te różnią się bowiem siłą działanie i rozległością penetracji.