Toksyna botulinowa

Spis treści:

Toksyna botulinowa – działanie

Toksyna botulinowa , zwana jadem kiełbasianym jest silnie tosyczną neurotoksyną produkowaną przez bakterię Clostridium botulinum. Głównym preparatem medycznym zawierającym toksynę botulinową jest Botox. Mechanizmem jego działania jest blokowanie wydzielania acetylocholiny w połączeniach nerwowo – mięśniowych, czego efektem jest porażenie mięśnia.  Zjawisko to wykorzystywana jest powszchenie do leczenia zmarszczek , które , jak wiemy, są efektem działania mięśni , głównie mimicznych.

Botoks warto stosować zanim pojawią się wyraźne , statyczne zmarszczki , widoczne bez ruchów mimicznych, podczas spoczynku mięśni. Wczesne jego użycie ( niekiedy nawet przed trzydziestką ) działa prewencyjnie i wyraźnie hamuje tempo pojawiania się zmarszczek z wiekiem. Najczęściej ostrzykiwanymi okolicami są : czoło, lwia zmarszczka, kurze łapki. Toksynę botulinowa z powodzeniem stosuje się także w leczeniu nadpotliwości , migren i bruksizmu.

Botoks a Azallure

Popularna nazwa „ Botoks” jest w rzeczywistości handlową nazwą preparatu zawierającego toksynę botulinową. Botoks powstał podobnie jak Addidas czy Elekrolux, gdzie pierwszy używany jest jako synonim sportowych butów, a drugi – odkurzacza. Toksyna botulinowa używana w medycynie estetycznej zawarta jest także w innych popularnych preparatach – Azzalure i Bocouture.

Toksyna botulinowa uzyskiwana jest na skalę przemysłową z hodowli bakteryjnych. Bakterie Clostridium botulinum wydzielają toksynę w warunkach laboratoryjnych, gdzie potem poddawana jest ona określonej obróbce chemicznej i procesom produkcyjnym. Każda firma ma swoje własne procedury i patenty, dlatego też cząsteczki toksyny botulinowej różnią się od siebie w zależności od firmy, mimo iż wykazują podobne działanie.

Wybór między Botoksem a Azallure zależy od okolicy którą leczymy oraz od preferencji i doświadczeń lekarza, preparaty te różnią się bowiem siłą działanie i rozległością penetracji.