Rozstępy są bardzo częstym defektem kosmetycznym, polegającym na obecności linijnych zmian skórnych przypominających blizny. Towarzyszy im atrofia naskórka – najbardziej powierzchowna warstwa skóry. Powstają one najczęściej w obrębie skóry narażonej na długotrwałe i narastające rozciąganie i mogą dotyczyć różnych partii ciała. Często występują na brzuchu i piersiach ciężarnych kobiet, na ramionach u kulturystów, oraz w różnych lokalizacjach u osób z dużą nadwagą.
Pojawiają się też często jako następstwo schorzeń endokrynologicznych, w takich przypadkach ich zdiagnozowanie i leczenie powstrzymuje rozwój defektu.
Rozstępy powstają z nie do końca poznanych przyczyn. Mikropęknięcia w obrębie tkanki łącznej i powstały w wyniku tego proces zapalny, powodują określone reakcje na poziomie komórkowym. Degranulacja komórek tucznych i uwolnienie kinin, przyczynia się do uszkodzenia kolagenu i elastyny.
Zaburzenie dotyczy prawie 90% ciężarnych kobiet, bez względu na rasę. W 40% dotyczą także mężczyzn. Są bardziej problemem kosmetycznym niż zdrowotnym. Początkowo są wąskie, o różowym odcieniu, może pojawić się lekki świąd, z czasem poszerzają się i stają się czerwono-purpurowe. To tak zwane rozstępy czerwone.
Zmiany dojrzałe stają się białe, zapadnięte, mają nieregularne brzegi. Mogą mieć wielkość kilku centymetrów. Z czasem mogą stać się dyskretne i mniej rzucające się w oczy.
Wybór metody leczenia zależy od lokalizacji i zaawansowania zmian, najlepszą wydaje się być radiofrekwencja mikroigłowa, zdecydowanie lepsze efekty osiąga się lecząc rozstępy czerwone niż białe.