Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Ziarniniak naczyniowy

Spis treści:

Ziarniniak naczyniowy to często pojawiający się guzek u ciężarnych, jego charakterystycznym umiejscowieniem są dziąsła, stąd nazwa – nadziąślak naczyniowy lub guz ciążowy. Ziarniniak naczyniowy może pojawiać się też w innych miejscach, najczęściej jako następstwo urazu. Naczyniak naczyniowy jest guzkiem bardzo kruchym, często pokrwawiającym i ulegającym nadkażeniom bakteryjnym. Rośnie bardzo szybko, w ciągu kilku tygodni może osiągnąć wielkość 1 centymetra, budząc zrozumiały niepokój pacjenta.

Przyczyny

Rozpoznanie AZS opiera się o kryteria podstawowe (większe) i kryteria mniejsze, opracowane przez przez 2 badaczy – Hanifina i Rajkę. Warunkiem rozpoznania choroby jest stwierdzenie u pacjenta co najmniej 3 kryteriów podstawowych, kryteria mniejsze mają wartość uzupełniającą.

Leczenie

Leczenie opiera się na usunięciu laserem CO2 bądź chirurgicznym z elektrokoagulacją podstawy, obejmować powinno centralne naczynia, w przeciwnym wypadku często dochodzi do nawrotów. W przypadku zmiany umiejscowionej na dziąsłach, często dochodzi do samoistnej regresji.