Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Rumień guzowaty

Spis treści:

Rumień guzowaty prawdopodobnie jest reakcją alergiczną powodującą przegrodowe zapalenie podskórnej tkanki tłuszczowej. Choroba przejawia się powstaniem niewyraźnie odgraniczonych, podskórnych, czerwonych guzków na przedniej powierzchni podudzi. Ogniska są tkliwe, bolesne, nigdy nie ulegają owrzodzeniu i goją się bez pozostawienia blizn. Choroba trwa od 3 do 6 miesięcy, występuje najczęściej u młodych kobiet, patogeneza jest niejasna.

Przyczyny

Do najważniejszych przyczyn rumienia guzowatego należą zakażenia paciorkowcowe (zapalenie gardła), sarkoidoza, gruźlica, choroby przewodu pokarmowego ( Yersinia), doustne leki antykoncepcyjne i ciąża, leki.

Przebieg i rokowanie

Zmiany powstają nagle i goją się bez pozostawienia blizn w ciągu 3-6 miesięcy. Chorzy zazwyczaj są w dobrym stanie ogólnym, choć wystąpienie objawów może poprzedzać biegunka, zapalenie gardła, objawy jelitowe. Rumień guzowaty może mieć charakter nawrotowy, rokowanie zależy od choroby podstawowej.

Histopatologia

W obrazie histopatologicznym dominują nacieki zapalne w przegrodach i wokół naczyń w głębszej warstwie skóry właściwej, nie stwierdza się jednak zapalenia naczyń krwionośnych.

Leczenie

Najważniejsze jest leczenie choroby podstawowej. W leczeniu objawowym stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, opatrunki uciskowe, kortykosteroidy.