Półpasiec (zoster) wywołany jest przez wirusa VZV (varicella zoster virus) – wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Bytuje on w zwojach nerwowych i w sprzyjających warunkach uaktywnia się doprowadzając do rozwoju objawów chorobowych. Najczęściej zajęciu ulegają obszary zaopatrywane przez nerwy piersiowe i przez nerw trójdzielny.
Pierwszym objawem jest ból, parestezje, świąd. Po kilku dniach pojawiają się wykwity skórne – rumień, pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym lub krwistym, potem zaschnięte strupki. Po 2-4 tygodniach choroba ustępuje, najczęściej pozostawiając po sobie blizny. Wirusy mogą w znacznym stopniu uszkodzić zwoje nerwowe, co u chorych którzy przebyli półpaśca objawia się silnymi nerwobólami, utrzymującymi się długo po przejściu choroby. Nerwobóle popółpaścowe występują u około 30% pacjentów.
W niektórych przypadkach półpaśca nie występują zmiany skórne i jedynym objawem choroby jest ból. Z tego powodu pacjenci nie trafiają do dermatologa lecz do lekarzy innych specjalności. Stanowią wtedy nie lada zagadkę diagnostyczną.
Półpaśca rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych, czasem trudno odróżnić jest go od zakażenia wirusem opryszki pospolitej.
Podstawowym doustnym i dożylnym lekiem stosowanym w leczeniu półpaśca jest Acyklovir. Wbudowuje się on w łańcuch DNA wirusa, hamując jego replikację. Stosuje się go także zewnętrznie, bezpośrednio na zmiany chorobowe.