Półpasiec

Spis treści:

Półpasiec ( zoster) wywołany jest przez wirusa VZV ( varicella zoster virus) – wirusa ospy wietrznej i półpaśca. Bytuje on w zwojach nerwowych i w sprzyjających warunkach uaktywania się doprowadzając do rozwoju objawów chorobowych. Najczęściej zajęciu ulegają obszary zaopatrywane przez nerwy piersiowe i przez nerw trójdzielny.

Objawy

Pierwszym objawem jest ból , parestezje , świąd. Po kilku dniach pojawiają się wykwity skórne – rumień , pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym lub krwistym, potem zaschnięte strupki. Po 2-4 tygodniach choroba ustępuje , najczęściej pozostawiając po sobie blizny. Wirusy mogą w znacznym stopniu uszkodzić zwoje nerwowe , co u chorych którzy przebyli półpaśca objawia się silnymi nerwobólami ,utrzymującymi się długo po przejściu choroby. Nerwobóje popółpaścowe występują u około 30% pacjentów.

W niektórych przypadkach półpaśca nie występują zmiany skórne i jedynym objawem choroby jest ból. Z tego powodu pacjenci nie trafiają do dermatologa lecz do lekarzy innych specjalności. Stanowią wtedy nie lada zagadkę diagnostyczną.

Półpasiec – szczególne odmiany

  • oczny – zajęcie I gałązki nerwu trójdzielnego, może dojść po powikłań okulistycznych
  • jamy ustnej – jedynym objawem może być ból zęba , bez zmian w obrębie śluzówki
  • czaszkowy – zajmuje skórę główy owłosionej , często powoduje sztywność karku

Rozpoznanie

Półpaśca rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych , czasem trudno odróżnić jest go od zakażenia wirusem opryszki pospolitej.

Leczenie

Podstawowym doustnym i dożylnym lekiem stosowanym w leczeniu półpaśca jest Acyklovir. Wbudowuje się on w łańcuch DNA wirusa , hamując jego repliakcję. Stosuje się go takźe zewnętrznie , bezpośrednio na zmiany chorobowe.