Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Świerzb

Spis treści:

Świerzb (scabies) wywołany jest przez roztocze Sarcoptes scabiei, pasożyta należącego do gromady pajęczaków. Do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorym lub rzadziej przez przedmioty – pościel, bielizna, ręczniki itp. Świerzb jest bardzo zakaźny i może dotyczyć każdego, najczęściej jednak atakuje ludzi z nizin społecznych o niskiej higienie osobistej, bezdomnych itp.

Objawy

Podstawową dolegliwością jest i silny świąd, najbardziej intensywny w nocy. Występuje on przede wszystkim w przestrzeniach międzypalcowych rąk, tułowiu, pośladkach, bliższych częściach kończyn.

Leczenie

Stosowany kiedyś Crotamiton okazał się lekiem o niewielkiej skuteczności, wykorzystywany jest obecnie tylko w leczeniu świądu. Skuteczna jest maść siarkowa stosowana przez kilka dni lub lepiej – jednorazowo infectoskab ( permetryna) – koszt ok. 100zł. Leczy się wszystkich domowników mieszkających z pacjentem. Odzież i pościel trzeba wygotować lub zamknąć w woreczkach foliowych na tydzień – poza organizmem człowieka świerzbowiec może przeżyć 2-3 dni.