Wolumetria polega na wypełnianiu przedziałów anatomicznych, głównie twarzy, za pomocą tak zwanych wypełniaczy. Wypełniacze oparte są głównie na bazie kwasu hialuronowego. Jest to naturalna substancja obecna w skórze. Jako że z wiekiem ilość tkanki tłuszczowej obecnej w rejonie twarzy się zmniejsza, zadaniem wolumetrii jest odtworzenie naturalnej objętości, głównie okolicy policzków i skroni.
Stosowanie wypełniaczy jest sztuką wymagającą od lekarza dużych umiejętności i wyobraźni. Nieumiejętne ich wstrzyknięcie może mieć poważne konsekwencje. Anatomia twarzy jest bardzo złożona, wiele tu naczyń, nerwów i innych struktur. Należy dobrze znać ich topografię i umieć je ominąć. Dlatego tylko lekarze mogą takie zabiegi wykonywać.
Wolumetria twarzy może czynić cuda. Umiar jest jednak najważniejszy a zasada „mniej znaczy więcej” powinna stać na pierwszym miejscu, Warunkiem udanego zabiegu jest zachowanie swobodnej mimiki, tak by twarz wyglądała młodziej ale nadal naturalnie.
Naturalnym zjawiskiem jest zmniejszanie się z wiekiem depozytów podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Efektem tego zjawiska jest zmiana rysów i starszy wygląd. Walka medycyny estetycznej z tym zjawiskiem toczy się od zawsze, głównie poprzez stosowanie bezpiecznych wypełniaczy zastępujących zanikającą tkankę tłuszczową. Strategiczną rzeczą jest bardzo oszczędne stosowanie wypełniaczy, nigdy jednorazowo nie podajemy więcej niż 3-4 ml preparatu .
Rozróżnia się preparaty resorbowalne – tj. ulegające naturalnym procesom biodegradacji, oraz nieresorbowalne – obecnie praktycznie nie stosowane. Do najczęściej stosowanych preparatów resorbowalnych należą: