Spis treści:
Badanie dermatoskopowe znamion jest badaniem technicznie dość prostym, ocena obrazu wymaga jednak dużej wiedzy i doświadczenia. Tylko codzienny kontakt z dermatoskopem przez kilka lat daje lekarzowi należytą pewność siebie, pozwalającą z dużym prawdopodobieństwem wytypować ewentualne zmiany nowotworowe, lub różnicować inne dermatozy. Wykluczenie nowotworu, przede wszystkim czerniaka, jest bowiem głównym celem tego badania.
Pierwszym punktem badania jest określenie, czy zmiana ma charakter barwnikowy – świadczy o tym obecność siatki barwnikowej, skupionych ciałek melaniny oraz smug gałązkowatych. Jeśli ich nie ma, następnym etapem jest wykluczenie znamienia błękitnego, które objawia się jednolitą zimno-niebieską kolorystyką. Potem ocenia się obecność struktur charakterystycznych dla brodawki łojotokowej – ujścia pseudomieszków i pseudocysty rogowe. Dalszymi etapami są wykluczenie zmian naczyniowych, oraz raka podstawnokomórkowego (BCC).
Dermatoskopia jest badaniem o dużej efektywności. Odpowiednio wyszkolony dermatoskopista z prawie 90% skutecznością potrafi rozpoznać zmiany nowotworowe skóry. We wszystkich przypadkach wątpliwych, konieczne jest wykonanie biopsji i przebadanie zmiany pod mikroskopem. W przypadku zmian do 1cm zazwyczaj jest to biopsja „wycinająca”. Polega ona na tym, iż nie pobiera się fragmentu zmiany tylko wycina się ją w całości.
W Klinice naszej używamy najnowocześniejszych z dostępnych na rynku urządzeń, dodatkowo połączonych z multimediami, pozwalającymi na rejestrację obrazów o dużej rozdzielczości. Porównywanie zdjęć znamion z poprzedniego badania z obrazem teraźniejszym jest najważniejszą częścią badania dermoskopowego.
Dermatologia jest bardzo specyficzną dziedziną medycyny, gdyż narząd, który jest przedmiotem jej zainteresowania, można z łatwością obejrzeć gołym okiem. Z drugiej strony, zespół objawów jest ograniczony i w dermatologii „wszystko udaje wszystko”. Oznacza to, że wiele jednostek chorobowych daje bardzo podobne lub wręcz te same objawy skórne. Dlatego więc użycie powiększenia dermatoskopowego zawęża w znacznym stopniu krąg różnicowy, gdyż widać jest po prostu więcej. Mimo że dermatoskopowo odróżnić można od siebie wiele chorób, podstawowym wykorzystaniem tego badania jest wykluczenie zmian nowotworowych – czerniaka przede wszystkim.
Na rynku dostępne są różne rodzaje dermatoskopów; klasyczne, cyfrowe, bezdotykowe oraz „stacje” do przeprowadzania mapy znamion, z automatyczną rejestracją zdjęciową. Spotyka się też dermatoskopy bezdotykowe. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania – nie ma potrzeby ” smarować ” pacjenta olejkiem imersyjnym. Niestety, wygoda ta okupiona jest mniejszą jakością i dokładnością badania. Bez imersji jest bowiem prawie niemożliwa ocena delikatnej siatki barwnikowej, co jest kluczowe w różnicowaniu zmian melanocytarnych.