Badanie dermatoskopowe znamion

Spis treści:

Badanie dermatoskopowe znamion jest badaniem technicznie dość prostym, ocena obrazu wymaga jednak dużej wiedzy i doświadczenia. Tylko codzienny kontakt z dermatoskopem przez kilka lat daje lekarzowi należytą pewność siebie, pozwalającą z dużym prawdopodobieństwem wytypować ewentualne zmiany nowotworowe. Wykluczenie nowotworu, przede wszystkim czerniaka, jest bowiem głównym celem tego badania.

Pierwszym punktem badania jest określenie, czy zmiana ma charakter barwnikowy – świadczy o tym obecność siatki barwnikowej, skupionych ciałek melaniny oraz smug gałązkowatych. Jeśli ich nie ma, następnym etapem jest wykluczenie znamienia błękitnego, które objawia się jednolitą zimno-niebieską kolorystyką. Potem ocenia się obecność struktur charakterystycznych dla brodawki łojotokowej – ujścia pseudomieszków i pseudocysty rogowe. Dalszymi etapami są wykluczenie zmian naczyniowych, raka podstawnokomórkowego (BCC).

Dermatoskopia ma dużą efektywność, w około 90% można wykluczyć zmiany niebezpieczne i zalecić obserwację.

Dermatoskopia – dlaczego tak jest ważna?

Dermatologia jest bardzo specyficzną dziedziną medycyny, gdyż narząd, który jest przedmiotem jej zainteresowania, można z łatwością obejrzeć gołym okiem. Z drugiej strony zespół objawów jest ograniczony i w dermatologii „wszystko udaje wszystko”, co oznacza, że wiele jednostek chorobowych daje te same objawy skórne. Dlatego więc użycie powiększenia dermatoskopowego zawęża w znacznym stopniu krąg różnicowy, gdyż widać jest po prostu więcej. Mimo że dermatoskopowo odróżnić można od siebie wiele chorób, podstawowym wykorzystaniem tego badania jest wykluczenie zmian nowotworowych – czerniaka przede wszystkim.

Dermatoskopia – zalety dermatoskopu imersyjnego

Na rynku dostępne są różne rodzaje dermatoskopów, ostatnio coraz powszechniejsze są dermatoskopy bezdotykowe. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość użytkowania – nie ma potrzeby ” smarować ” pacjenta olejkiem imersyjnym. Niestety, wygoda ta okupiona jest mniejszą jakością i dokłądnością badania. Bez imersji jest bowiem prawie niemożliwa ocena delikatnej siatki barwnikowej, co jest kluczowe w różnicowaniu zmian melanocytarnych.