Spis treści:
Zabieg wykonuje się przy użyciu kwasu hialuronowego. Poprawa kształtu, objętości czy zlikwidowanie asymetrii ust w sposób zasadniczy wpływa na wygląd całej twarzy i poprawia samoocenę.
Wiele osób potrafi pogodzić się ze swoim wyglądem i zaakceptować nawet różnego rodzaju defekty lub niedoskonałości. Są też tacy (takie), którym to przeszkadza i chcą poczuć się lepiej, poprawić swój wizerunek, a tym samym samopoczucie. Tutaj z pomocą przychodzi, coraz bardziej popularna, medycyna estetyczna. Kształtne, jędrne, odpowiednio uwypuklone usta to marzenie niejednej kobiety.
Poprawianie wyglądu ust to przede wszystkim korekta konturu, likwidacja dysproporcji wargi górnej i dolnej, asymetrii, podniesienie zbyt opadających kącików.
Podczas tworzenia koncepcji wyglądu ust, kluczową rolę odgrywają umiejętności lekarza specjalisty, który potrafi spojrzeć na twarz i ocenić jak można dopasować zmiany, żeby podkreślić to, co istotne niwelując mankamenty.Już podczas pierwszej konsultacji dobry fachowiec potrafi stworzyć odpowiedni wizerunek, dobrać właściwy preparat, który zapewni pacjentce oczekiwany rezultat.
Należy również podjąć decyzję, czy wypełnienie ma mieć charakter czasowy, czy też od razu trwały. Kiedy zabieg przeprowadzany jest po raz pierwszy łatwiej jest zastosować preparat o charakterze czasowym – zawsze można wykonać dopełnienie.Sukces zabiegu to przede wszystkim doświadczenie i precyzja lekarza, a to gwarantuje nasz gabinet.
Najbardziej popularne preparaty stosowane do wypełnienia ust to:
– zwany również eliksirem młodości.
Jest niezwykle bezpieczny, ponieważ naturalnie występuje w naszym organizmie – w skórze, w mazi stawowej oraz ciałku szklistym oka. Jest składnikiem tkanki łącznej, a także stanowi budulec ścian naczyń krwionośnych. Dlatego użyty preparat nie powoduje powikłań i nie wywołuje reakcji alergicznych. Może być stosowany dla osób w każdym wieku
Powiększanie ust przeprowadza się w znieczuleniu miejscowy wstrzykując cienką igłą kwas o odpowiedniej gęstości w żądane miejsca. Przy tym zabiegu likwiduje się również zmarszczki pionowe wokół ust tzw. „zmarszczki palacza”.
Efekt jest widoczny natychmiast i utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. Po tym okresie preparat zostaje wchłonięty przez organizm i zabieg można powtórzyć. Trwałość efektu zabiegu zależy od gęstości i stopnia oczyszczenia wypełniacza. Im gęstszy i bardziej oczyszczony, tym dłużej pozostanie w skórze.
Dodatkową zaletą preparatu jest nawilżenie ust, ponieważ kwas wiąże wodę w organizmie. Usta stają się jędrne, błyszczące i odpowiednio uwypuklone.
Tuż po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk. Przez kilka dni należy zachować szczególną dbałość o ostrzyknięte okolice, nie wykonywać intensywnych ruchów mimicznych, czy zbyt mocno uciskać. Można zastosować preparat zmniejszający obrzęk.
Ta metoda pozwoli na trwałe poprawienie wyglądu ust. Stosowana jest szczególnie w przypadku asymetrii, znacznie opadających kącików, małych, wąskich ust, a także w celu zniwelowania objawów starzenia – utraty jędrności, objętości i pojawienie się zmarszczek.
Powiększanie ust przy pomocy własnej tkanki tłuszczowej nie powoduje powikłań, czy reakcji alergicznej. Przy pierwszej konsultacji pacjentka ustala z lekarzem, z którego miejsca zostanie pobrana tkanka tłuszczowa (np. z brzucha). Zabieg polega na powolnym wyciągnięciu tkanki tłuszczowej za pomocą cienkiej, giętkiej igły i wstrzyknięciu małymi porcjami w usta i kąciki ust. Trwa to około 30 – 40 minut. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe. Istnieje jednak możliwość znieczulenia ogólnego podawanego dożylnie. Efekt utrzymuje się w okresie 6-12 miesięcy ponieważ organizm częściowo wchłania tłuszcz. Jeżeli zmiana wyglądu ust jest satysfakcjonująca, zabieg można powtórzyć dwu, trzy krotnie wówczas rezultat utrzyma się nawet kilka lat. Jednorazowe wypełnienie zawsze pozostawi usta lekko powiększone, ponieważ nigdy cała tkanka tłuszczowa nie zostanie wchłonięta. Przez kilka dni po zabiegu może utrzymywać się lekki obrzęk i zasinienie w miejscach nakłuć, nie jest to jednak bardzo uciążliwie. W okresie 2 do 3 tygodni należy unikać promieni słonecznych i solarium.
To substancja składająca się 97,5% z wody i 2,5% hydrożelu, dzięki któremu woda zamienia się w galaretkę. Substancja ta nie wchłania się przez organizm dzięki czemu uzyskujemy trwały efekt. Zabieg wykonuje się przy pomocy jednorazowych strzyżek, w znieczuleniu miejscowym.
Obecnie na rynku dostępna jest coraz szersza gama preparatów pozwalających na precyzyjne dostosowanie efektów do wymagań pacjentki. Dobry lekarz udzieli fachowej porady i pomoże dobrać najlepszy produkt, który umożliwi pacjentce osiągnięcie wymarzonego rezultatu.
Rozpoczynamy od indywidualnej konsultacji lekarskiej w celu wykluczenia przeciwwskazań np. opryszczki. Wówczas przed zabiegiem należy poddać się leczeniu preparatami antywirusowymi. Należy również poinformować o lekach przyjmowanych na stałe. W przypadku preparatów przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych , tydzień przed zabiegiem zaprzestajemy ich przyjmowania.
Powiększanie ust nie zawsze może być wykonane. Przeciwwskazaniem do wszystkich zabiegów medycyny estetycznej jest ciąża i okres laktacji, choroby układowe (np. aktywny nowotwór), wszelkie infekcje, cukrzyca, schorzenia autoimmunologiczne, skłonność do bliznowców i inne.
Mimo że kwas hialuronowy używany przez nas do modelowania ust jest najwyższej jakości, zbyt częste jego wstrzykiwanie nie jest wskazane. Proces biodegradacji wypełniacza wymaga czasu i należy poczekać aż proces ten się zakończy. Na pewno trzeba poczekać około dwunastu miesięcy. Niekiedy Panie są pod tym względem mało ostrożne i wypełniają sobie usta zbyt często, czasami u różnych lekarzy, nie informując ich o poprzednich zabiegach, narażając się na różne, czasami poważne powikłania.
Każde usta są inne i wymagają indywidualnego podejścia . Na zabieg modelowania ust składa się konturowanie, czyli delikatne, liniowe wypełnianie granicy czerwieni wargowej i skóry, oraz wypełnianie objętością – czyli wypełnianie tkanek głębszych w obrębie warg. W zależności od kształtu ust i efektu, który chcemy osiągnąć, ciężar zabiegu przenosi się raz w stronę konturowania bądź wypełniania. Zwykle u osób młodszych , bardziej kładziemy nacisk na konturowanie, a u starszych bardziej zajmujemy się objętością.
Wzorzec idealnych proporcji i kształtu ust jest tylko punktem odniesienia a nie celem, który zawsze staramy się osiągnąć przy pomocy zabiegu. Fakt, że usta Angeliny Jolie wyglądają idealnie w odniesieniu do ogólnych proporcji tej twarzy, nie oznacza, że identyczne usta nie mogą wyglądać nienaturalnie, groteskowo lub wręcz komicznie u osoby o innej anatomii. Priorytetem jest zawsze polepszenie wyglądu całej twarzy a nie uwypuklenie jednego elementu, który może zaburzyć proporcje i w efekcie finalnym nasz wygląd pogorszy.
Na efekt finalny modelowania ust składają się dwa podstawowe elementy – nadanie im większej objętości i podkreślenie konturu. Kontur to nic innego jak wyrazistość granicy pomiędzy czerwienią wargową a otaczającą ją skórą. Zdarzają się pacjenci o ładnie wypełnionych ustach ale mało zaznaczonym konturze – wtedy wystarczy samo konturowanie by nadać ustom bardziej atrakcyjny wygląd. I vice versa – u osób o ładnym konturze i niewielkich ustach wystarczy nadać trochę objętości by uzyskać satysfakcjonujący wygląd. Najczęściej jednak konturowanie i wypełnianie stosujemy równocześnie, w różnych proporcjach. Decyzję podejmujemy wspólnie z lekarzem prowadzącym.
Łukowate kontury wargi górnej zbiegające się w środkowej części ust nazywamy łukiem Kupidyna. Jego precyzyjne „opracowanie” wypełniaczem nadaje ustom szczególnie atrakcyjny wygląd. Konturuje się krawędzie łuku oraz wypełnia niewielką ilością, około 0,1 cm3 wypełniacza, kolumienki przebiegające pionowo w górę od krawędzi warg w stronę nosa. Powiększenie ust przeprowadzone bez zwrócenia szczególnej uwagi na łuk Kupidyna, z znaczącym stopniu odbija się na efekcie finalnym zabiegu, czego wyrazem może być „nadęty”, przypominający oponkę, kształt ust.
Czasami, szczególnie u osób trochę starszych, opadające kąciki ust tworzą wgłębienie nadające twarzy smutniejszy i starszy wygląd. Wypełnienie i delikatne uniesienie tej struktury zmienia zasadniczo efekt finalny, nadaje też twarzy bardziej optymistyczny i młodszy wyraz. Nie należy przesadzać z ilością wypełniacza w tej okolicy, gdyż zbyt duża jego ilość, mimo początkowo dobrego efektu, z czasem „ściągnie” w dół kąciki i zepsuje wygląd całości w dłuższej perspektywie.
Występują szczególnie licznie u osób palących, ale naturalnie występują one też u osób niepalących. Zmarszczki palacza są to liczne, małe wgłębienia skóry przebiegające prostopadle do linii wargi, zarówno dolnej jak i górnej. Jeśli są liczne, zasadniczo zmieniają wygląd twarzy, nadając jej dużo starszy wygląd. Zmarszczki palacza niwelujemy wypełniając je niewielką ilością kwasu hialuronowego, można też zastosować zabiegi rewitalizujące, na przykład laser, Dermapen, itp., które znacząco poprawią stan rzeczy, szczególnie gdy zmarszczki nie są jeszcze zbyt głębokie.
Powiększenie ust jest chyba najczęściej wykonywanym zabiegiem medycyny estetycznej. Podczas szkoleń proponuje się różne techniki, często znacznie różniące się od siebie. Sposoby polecane na jednym szkoleniu są odradzane na innym, materiały uznane przez niektórych jako rewelacyjne przedstawiane są jako przestarzałe przez konkurencję. Trudno się odnaleźć lecz pozytywny wniosek jest jeden – wiele dróg prowadzić może do tego samego celu. A jest nim zadowolenie pacjentki z wykonanego zabiegu.
Modelowanie ust wymaga wyobraźni i oszczędnego podejścia, gdyż przesadzić jest łatwo. Granica między pięknem a groteską jest wąska i co widać u niektórych celebrytów – często przekraczana.
Kacze dziubki i nadęte, nieruchome oponki to najczęstsze objawy „przedobrzenia”. Nie jest trudno je zrobić, kwestia użycia odpowiednio dużej ilości materiału. Należy jednak pamiętać że każdy ma swoją anatomię i zawsze należy dopasować wielkość przyszłych do ogólnych proporcji twarzy . Drugą , bardzo istotną kwestią jest zachowanie się i wygląd powiększonych ust podczas mowy, śmiechu, daleko pojętej mimiki. Przesadzenie z materiałem może doprowadzić do powstania różnego typu napięć i zniekształceń, rujnujących efekt końcowy. Podsumowując, po pewnym czasie po zabiegu wiele pacjentek uważa że lepiej by się czuło, gdyby materiału było troszkę mniej a efekt bardziej naturalny. Dlatego też warto pierwszy zabieg zrobić oszczędniej, poczekać aż minie trochę czasu i ewentualnie dodać materiału, już bez emocji i pośpiechu.