Opryszczka

Spis treści:

Opryszczka wywołana jest wirusem HHV – human herpes virus . Wirusy po zasiedleniu organizmu człowieka pozostają w nim przez całe nasze życie i uaktywniają się w sprzyjających okolicznościach, wywołując objawy chorobowe. Wyróżnia się osiem rodzajów wirusa, bytujących w organizmie człowieka, poza tym można zarazić się innymi, odzwierzęcymi wirusami przenoszonymi na przykład przez małpy. Niektóre wirusy opryszczki są odpowiedzialne za rozwój groźnych nowotworów u człowieka.

Rodzaje ludzkich wirusów opryszczki i choroby przez nie wywoływane

  • HHV 1 ( HSV1 – human simplex virus) – opryszczka jamy ustnej , twarzy, dziąseł
  • HHV2 ( HSV2) – opryszczka narządów płciowych
  • HHV3 ( VZV – varicella zoster virus) – ospa wietrzna , półpasiec
  • HHV4 ( EBV – Ebstein-Barr virus) – mononukleoza zakaźna, chłoniak Burkitta, rak nosogardzieli
  • HHV5 ( CMV – cytomegalovirus) – zakażenia noworodków, zespół mononukleozopodobny
  • HHV6 – rumień nagły
  • HHV7 – łupież różowy Gilberta, rumień nagły
  • HHV8 – mięsak Kaposiego , choroba Castelmana
 

W praktyce lekarskiej najczęstszymi schorzeniami są : opryszczka zwykła, ospa wietrzna i półpasiec.

Opryszczka zwykła

Prawie wszyscy ludzie zakażeni są wirusami opryszczki, do którego dochodzi prawdopodobnie w dzieciństwie. W sprzyjających okolicznościach powodujących osłabienie odporności ,dochodzi do rozwoju choroby. Charakterystyczne wykwity to pęcherzyki i nadżerki, gorączka . Nadżerki początkowo zajmują błonę śluzową jamy ustnej , następnie pojawiają się na skórze wokół ust. Po około 2 tygodniach zmiany mają tendencję do ustępowania. Leczenie ogólne zazwyczaj nie jest konieczne , stosuje się jedynie miejscowe środki odkażające.

Ospa wietrzna

Choroba znana i powszechna , dotyczy prawie 100% populacji , najczęściej rozwija się u dzieci poniżej 10 roku życia. Przebiega u nich zazwyczaj łagodnie , u dorosłych jednak może prowadzić do ciężkich powikłań. Po około 14 dniach od zakażenia pojawiają się objawy prodromalne ( zwiastujące) ,do których należą gorączka, bóle głowy i brzucha . Następnie , po około 3 dniach pojawiają się zmiany skórne – małę pęcherzyki na podłożu rumieniowym , wypełnione przeźroczystym płynem. Najczęściej zmiany zaczynają się od głowy , potem zajmują kończyny i tułow. z wyjątkiem dłoni i stóp. Mogą pojawić się też na błonach śluzowych. Liczba pęcherzyków jest bardzo różna – od kilku do kilkuset. Po kilku dniach pęcherzyki zasychają, tworząc suche strupki. Odpadają one po kilku tygodniach . zazwyczaj bez pozostawienia blizn. Choroba w przeważającej liczbie przypadków jest niegroźna , czasami pojawiają się niestety niebezpieczne powikłania w postaci zapalenia płuc lub opon mózgowych.

Leczenie ospy wietrznej

NIepowikłana ospa wietrzna nie wymaga leczenia ogólnego , wystarczą jedynie środki miejscowe na bazie cynku.