Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Wszystko o przebarwieniach

Przebarwienia skórne to częsty problem estetyczny, który dotyczy zarówno kobiet, jaki i mężczyzn. Mogą się pojawić z różnych przyczyn oraz przybierać różne formy.  W dzisiejszym wpisie przybliżę temat przebarwień skórnych. W kolejnych wpisach natomiast opiszę przyczyny ich powstawania oraz rodzaje, jakie są sposoby walki z przebarwieniami, jakie stosujemy rozwiązania gabinetowe oraz czego należy przestrzegać w profilaktyce i postępowaniu na co dzień, aby ograniczyć i przeciwdziałać ich powstawaniu.

Przebarwienie to nic innego jak miejscowe nagromadzenie pigmentu w skórze – melaniny.  Melanina odpowiada za odcień naszej skóry, oczu czy włosów. W wyniku drażnienia komórek wytwarzających pigment skóry – melanocytów, znajdujących się w najgłębszej warstwie naskórka (warstwie podstawnej) – dochodzi do nadprodukcji barwnika. Następnie jest on transportowany do sąsiadujących warstw naskórka i skóry właściwej, tworząc widoczne miejscowe przebarwienie przyjmujące różne kolory. Są to  najczęściej odcienie brązu i szarości,  ale pojawia się też kolor niebieski czy rzadziej fiolet i czerwień, a także mieszanki tych barw.

Przebarwienia możemy podzielić na kilka grup. Może to być podział ze względu na ich głębokość,  rodzaj, wygląd oraz przyczyny ich powstawania.

Jeśli uwzględnimy tylko głębokość na jakiej występuje odłożona melanina, możemy wyróżnić 3 typy przebarwień:

  • naskórkowe – znajdujące się w naskórku, są to przebarwienia płytkie, dość łatwe do usunięcia,
  • skórne – są to przebarwienia głębsze, znajdujące się na granicy skórno-naskórkowej lub w skórze właściwej,
  • mieszane – znajdują się zarówno w warstwach naskórka, jaki i w skórze właściwej.

 

Paradoksalnie, im bardziej widoczne i wyraźne jest przebarwienie, tym łatwiej jest je usunąć – z tego powodu, że znajduje się płycej, we wierzchnich warstwach naskórka. Im przebarwienie bledsze, przybierające nieco niebieskawo-szarawą barwę – tym głębiej w skórze się znajduje. Narzędziem i sprzętem medycznym, które pozwala oszacować głębokość na jakiej są przebarwienia, jest Lampa Wooda – emitująca promieniowanie ultrafioletowe UV, uwydatnia istniejące przebarwienia i ukazuje jak głęboko się znajdują. 

 

W następnym wpisie przybliżę przyczyny i rodzaje przebarwień, a w kolejnym sposoby na radzenie sobie z przebarwieniami i metody ich niwelowania.

Więcej wpisów

Zabiegi laserowe w okolicy powiek

Laser CO2 świetnie nadaje się do usuwania zmian skórnych w trudnych lokalizacjach takich jak powieka dolna. Na zdjęciu stan po usunięciu kępki żółtej i brodawki