Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Przebarwienia

 

W poprzenim wpisie wstępnie przedstawiłam temat przebarwień skórnych – czym są oraz jak w pigułce wygląda proces ich powstawania. Dziś poruszę przyczyny ich powstawania oraz najczęściej występujące rodzaje tegotypu zmian skórnych.

Jakie są przyczyny powstawania przebarwień?

Przyczyn powstawania przebarwień jest bardzo wiele, do głównych można zaliczyć:

 • zaburzenia hormonalne – np. przebarwienia typu melasma (ostuda),
 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne – jako reakcja obronna organizmu,
 • stosowanie niektórych leków, do których zaliczają się m.in.: trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, antybiotyki z grupy tetracyklin, niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu tętniczym,
 • picie ziół fotouczulających, zaliczamy tu np.: dziurawiec, nagietek, krwawnik, rumianek, arcydzięgiel,
 • predyspozycje genetyczne – przykładem tego typu zmian są tzw. „piegi”,
 • procesy związane ze starzeniem się organizmu,
 • procesy zapalne głównie spowodowane chorobami skóry – pozostawiają po sobie tzw. „przebarwienia pozapalne”
 • choroby ogólnoustrojowe – np. wątroby, nerek

 

Rodzaje przebarwień:

 • melasma (ostuda) – to typ przebarwienia występujący głównie u kobiet, związany z zaburzeniami gospodarki różnych hormonów, a także z predyspozycją genetyczną dlatego może pojawić się bez uchwytnej przyczyny. Ostuda najczęściej powstaje u kobiet w ciąży, połogu, zażywających tabletki antykoncepcyjne lub hormonalną terapię zastępczą. Ryzyko wstąpienia melasmy wzrasta również u pacjentów z chorobami tarczycy czy nadnerczy, dlatego w niewielkim procencie, ale występuje też u mężczyzn. Niezbędnym składnikiem do wywołania ostudy jest promieniowanie słoneczne, już niewielka ekspozycja na nie powoduje powstanie przebarwień. Przybierają one najczęściej postać symetrycznych, zlewnych brązowych plam, głównie na twarzy ( gdzie najczęściej zajęte jest czoło i policzki oraz warga górna), rzadziej na innych częściach ciała.
 • Przebarwienia pozapalne: można tu wyróżnić 2 rodzaje:
  • przebarwienia pozapalne PIH (ang. Post-infammatory hyperpigmentation) – są związane z występowaniem stanów zapalnych różnego pochodzenia, np. trądzik, łuszczyca, mechaniczne drażnienie skóry (np. przez zbyt ciasną odzież), uraz (rana). Związane z nadreaktywnym działaniem melanoctyów (komórek produkujących barwnik skóry) w odpowiedzi na uraz lub stan zapalny w danym miejscu. Do powstania przebarwień pozapalnych bardziej predysponowane są osoby o ciemniejszych typach karnacji.
  • Przebarwienia PIE (ang. post-infammatory erytema) – jest to rodzaj przebarwienia pozapalnego, które najpierw związane jest z komponentą naczyniową – w miejscu ustępującego stanu zapalnego dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co pozostawia po sobie widoczną plamkę w różowo-czerwonym odcieniu. W związku z tym, że jest to przebarwienie związane z naczyniami, należy działać łagodząco, kojąco i nawilżająco. Tego typu przebarwienie może oczywiście, jeśli nie będziemy działać regenerująco i chronić przed promieniowaniem UV, przekształcić się w postać utrwaloną, z pigmentem – wcześniej wspomniane PIH.
 • przebarwienia posłoneczne – związane z działaniem promieniowania ultrafioletowego ze słońca, dotyczą praktycznie każdego z nas, powstają jako odpowiedź obronna organizmu na bodziec jakim jest poparzenie skó Melanina jak „parasol” zatrzymuje promieniowanie słoneczne i w ten sposób chroni komórki położone niżej przed destrukcyjnym wpływem stresu oksydacyjnego i niszczeniem DNA. Bez ochronnego działania barwnika skóry dochodziłoby do intensywnych poparzeń skóry i częstych procesów nowotworowych już we wczesnych latach życia, jak dzieje się to u osób z albinizmem.
 • Plamy soczewicowate – rodzaj przebarwień posłonecznych, często dotyczy ludzi starszych, występują głównie na grzbietach rąk a także na twarzy. Są w postaci jasnobrązowych i brązowych plamek.

 

Zapraszam do lektury za tydzień, gdzie poruszę temat skutecznych sposobów niwelowania przebarwień, zarówno gabinetwych jak i domowych oraz wskazówek na przeciwdziałanie ich powstawaniu.

Więcej wpisów