Efekt usunięcia zmiany skórnej na policzku
Efekt zaledwie 3 miesiące po usunięciu laserowym zmiany skórnej na policzku.Osiągnięto doskonały efekt estetyczny 👏 Więcej wpisów
BARIERA HYDROLIPIDOWA SKÓRY – DLACZEGO JEST TAK WAŻNA?
W ostatnim czasie bardzo głośno zrobiło się o tzw. „barierze hydrolipidowej skóry” zwanej również płaszczem hydrolipidowym. Co to takiego i dlaczego warto o nią dbać?
Bariera hydrolipidowa skóry to nic innego jak mieszanka substancji wodno-tłuszczowych na powierzchni naszej skóry, na które składają się lipidy naskórkowe (ceramidy) oraz sebum, a za komponentę wodną odpowiada czynnik NMF skóry (ang. Natural Moisturising Factor). W jej skład wchodzą również między innymi wolne kwasy tłuszczowe, cholesterol, skwalen, mocznik i aminokwasy. Nasza skóra sama wytwarza te substancje poprzez reakcje metaboliczne zachodzące w naskórku oraz gruczołach łojowych skóry. W procesach tych gra również rolę nasz naturalny mikrobiom skóry (fizjologiczna flora bakteryjna bytująca na skórze). Powstały w ten sposób wodno-lipidowy płaszcz chroni naszą skórę przed czynnikami zewnętrznymi, drażniącym działaniem różnych substancji czy bodźców mechanicznych, a także przed różnego rodzaju patogenami dzięki swojemu lekko kwasowemu pH. Zapobiega również przeznaskórkowej utracie wody, utrzymując ją nawilżoną i sprężystą.
Utrzymanie naturalnego płaszcza hydrolipidowego w dobrej kondycji jest więc kluczowe dla zdrowia naszej skóry i zapewnienia jej fizjologicznej równowagi. Gwarantuje jej nawilżenie i sprzyjające środowisko dla wszystkich procesów mających miejsce na powierzchni skóry, również dla skórnej mikrobioty.
Jakie są oznaki zaburzonej bariery hydrolipidowej?
W jaki sposób dochodzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej?
Są to głównie niewłaściwe nawyki pielęgnacyjne, na przykład:
Jak odbudować barierę hydrolipidową?
Płaszcz hydrolipidowy można odbudować w domu, przy zastosowaniu odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych.
Najważniejsza zasada to – im mniej, tym lepiej. Zredukuj rutynę pielęgnacyjną do minimum, czyli postaw na łagodny niedrażniący produkt myjący (lepiej niż żel może sprawdzić się pianka lub emulsja) oraz krem nawilżający i odbudowujący. Należy odstawić wszystkie substancje aktywne, złuszczające oraz peelingujące a gadżety do mycia twarzy, powinny iść na półkę (w przypadku niektórych typów skóry nawet do kosza). Takie postępowanie w ciągu kilku tygodniu powinno doprowadzić do odbudowy bariery skórnej. A jeśli czujesz, że sam/sama nie poradzisz sobie z tym problemem, lub próbujesz, ale bez skutku – zgłoś się do kosmetologa. Kosmetolog dobierze odpowiednią pielęgnację oraz wykona zabieg łagodząco, regenerujący, który ukoi twoją podrażnioną i wysuszoną skórę. Zapraszam Was do następnego artykułu, gdzie opowiem o zabiegach regenerujących i substancjach, które warto wprowadzić dla skóry suchej i wrażliwej.
Efekt zaledwie 3 miesiące po usunięciu laserowym zmiany skórnej na policzku.Osiągnięto doskonały efekt estetyczny 👏 Więcej wpisów
Efekt niecały miesiąc po usunięciu kępki żółtej z powieki dolnej laserem CO2 😊 Więcej wpisów