Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Kwas mlekowy w kosmetologii

Kwas mlekowy to jeden z głównych kwasów AHA, w naturze występuje głównie właśnie w mleku oraz  w produktach takich jaki kiszonki czy jogurty.  Wykazuje zdolność do zwiększania syntezy kwasu hialuronowego, co skutkuje wzrostem nawilżenia naskórka. Efekt ten zależy od stężenia, dlatego w celu osiągnięcia delikatnego nawilżenia i rozjaśnienia, zaleca się stosowanie preparatów o niskim stężeniu.

Czym wyróżnia się kwas mlekowy? Jego naturalnym występowaniem w organizmie człowieka. Jest fizjologicznym składnikiem wytwarzanym w tkance mięśniowej i skórze, co sprawia, że skóra lepiej go toleruje, co jest szczególnie korzystne dla cery wrażliwej.

Kwas mlekowy, znajdujący się w skórze, jest składnikiem NMF (natural moisturizing factor), naszego naturalnego czynnika nawilżającego obecnego w naskórku. W stężeniach do 10%, kwas mlekowy wspomaga produkcję NMF, co przekłada się na zwiększone nawilżenie skóry. Dodatkowo stymuluje produkcję ceramidów, co wzmacnia odporność skóry na czynniki zewnętrzne.

W obszarze medycyny i kosmetologii, kwas mlekowy w wyższych stężeniach jest wykorzystywany do zabiegów mających na celu rozjaśnienie skóry, zwłaszcza w przypadku skóry poszarzałej, na przykład skóry palacza, oraz w profilaktyce przeciwstarzeniowej. To efekt zwiększonej syntezy kolagenu i elastyny po zabiegu z wykorzystaniem tego kwasu.  Poprawia on także jędrność i elastyczność skóry, a także redukuje pory, oczyszcza je i działa przeciwtrądzikowo.

Kwas mlekowy można uznać za praktycznie idealny, a jego skuteczność może być maksymalizowana poprzez stosowanie go w połączeniu z innymi kwasami. Istnieją również bardzo silnie stężone peelingi, osiągające nawet 50%, które znajdują zastosowanie w leczeniu skóry z nadmiernym łojotokiem oraz silnie zanieczyszczonej. Jednakże taki zaawansowany zabieg powinien być przeprowadzany jedynie przez doświadczonego specjalistę, najczęściej lekarza.

Czy można łączyć kwas mlekowy z innymi kwasami? Stosowanie kwasu mlekowego w połączeniu z innymi kwasami jest zalecane. Partnerstwo kwasu mlekowego z kwasem salicylowym stanowi doskonały duet w zwalczaniu zaskórników i trądziku. Kwas mlekowy nawilża, uelastycznia skórę, usuwa martwe komórki naskórka, a także reguluje procesy keratynizacji, które, gdy są zaburzone, mogą prowadzić do powstawania zaskórników lub stanów zapalnych. Dzięki temu, działając w parze z kwasem salicylowym, który posiada silne właściwości przeciwbakteryjne, kwas mlekowy wspomaga penetrację i zwiększa skuteczność jego działania.

Ze względu na to, że kwas mlekowy w umiarkowanych stężeniach nie powoduje podrażnień, połączenie go z kwasem salicylowym zazwyczaj zmniejsza ryzyko ewentualnych reakcji skórnych czy oparzeń. Reasumując, jest to bardzo korzystne zestawienie kwasów, zarówno w produktach do użytku domowego, jak i w profesjonalnych zabiegach gabinetowych.

Działanie kwasu mlekowego w kosmetykach jest wielozadaniowe, a jego efekty zależą od stężenia i kombinacji z innymi substancjami. Podsumowując, główne właściwości kwasu mlekowego to:

  • nawilżanie – kwas mlekowy pobudza produkcję NMF oraz ceramidów, co skutecznie zapobiega utracie wilgoci z naskórka, przynosząc skórze uczucie nawilżenia.
  • wspieranie bariery naskórkowej – kwas mlekowy działa w sposób korzystny dla bariery ochronnej skóry, pomagając w utrzymaniu jej integralności.
  • Przywracanie prawidłowego pH – regulowanie pH skóry przez kwas mlekowy zapobiega namnażaniu się szkodliwych drobnoustrojów, wspierając zdrową kondycję skó
  • odblokowywanie porów skórnych – wykazuje pomocne właściwości w terapii trądziku poprzez odblokowywanie porów skórnych, co przeciwdziała powstawaniu zmian trądzikowych.
  • Rozjaśnianie – kwas mlekowy doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry z przebarwieniami i nierównym kolorytem, działając rozjaśniają
  • działanie przeciwstarzeniowe – kwas mlekowy skutecznie redukuje drobne zmarszczki i stymuluje syntezę kolagenu, co przyczynia się do ujędrnienia i elastyczności skóry, działając przeciwstarzeniowo.
  •  

W ten sposób, kwas mlekowy pełni różnorodne funkcje, tworząc kompleksowy efekt pielęgnacyjny w kosmetykach.

Już niedługo w ofercie naszej Kliniki znajdą się terapeutyczne zabiegi z użyciem między innymi kwasu mlekowego w profesjonalnych, gabinetowych stężeniach i mieszankach, które będą spersonalizowane pod indywidualny problem pacjenta. Zachęcamy do śledzenia aktualności na naszej stronie, gdzie niebawem umieścimy więcej szczegółów.

Więcej wpisów

Usuwanie brodawek łojotokowych laserem CO2

Laser CO2 radzi sobie nie tylko z wypukłymi zmianami na skórze ale ma też świetne zastosowanie w usuwaniu na przykład brodawek łojotokowych. 😊Poniżej prezentujemy efekt