Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Trądzik młodzieńczy u dorosłych – skąd się bierze?

Trądzik młodzieńczy, znany również jako trądzik pospolity, kojarzony jest zwykle z okresem dojrzewania, jednak jest on również powszechny u osób dorosłych. Przyczyny trądziku mogą być zróżnicowane i często są wynikiem kombinacji kilku czynników. To wszystko poruszymy w dzisiejszym wpisie.

Trądzik jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Krosty przestały być problemem tylko osób młodych, przechodzących przez okres dojrzewania. Obecnie trądzik doskwiera także osobom dorosłym, a zmiany te często mają charakter przewlekły, przez co leczenie trwa znacznie dłużej i wymaga zmiany niektórych nawyków. Trądzik w dorosłym wieku dotyka również osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z tym problemem skórnym, a zmiany trądzikowe najczęściej zlokalizowane są w dolnej części twarzy, czyli na brodzie, w okolicach żuchwy i dolnej części policzków. Wyróżniamy następujące typy trądziku u dorosłych:

  • trądzik różowaty – jest przewlekłą chorobą skóry, charakteryzującą się rumieniem twarzy, zaczerwienieniem oraz występowaniem pajączków naczyniowych (teleangiektazji), a w fazie ostrej mogą pojawić się liczne czerwone grudki,
  • trądzik grudkowo-krostkowy – rodzaj trądziku, który charakteryzuje się pojawianiem się czerwonych, bolesnych grudek i krost na skórze,
  • trądzik hormonalny – związany z fluktuacjami poziomów hormonów,
  • trądzik torbielowaty – jedna z najcięższych form trądziku o charakterze zapalnym. Są to pojedyncze lub zebrane w skupiska krosty, guzki, cysty i torbiele, po których wygojeniu mogą pozostać trwałe blizny.

 

Przyczyny trądziku w wieku dorosłym mogą być różne, począwszy od uwarunkowań genetycznych i zmian hormonalnych, po złe nawyki żywieniowe czy nieodpowiednią pielęgnację skóry. Mimo niektórych wyjątków – takich jak trądzik hormonalny – problem najczęściej leży w naszym intensywnym trybie życia. Produkcja łoju u osób dorosłych jest nasilona przez codzienny, długotrwały stres, który powoduje nadreaktywność androgenów. Inną przyczyną wystąpienia trądziku u dorosłych jest nadwrażliwość na niektóre pokarmy oraz spożywanie dużej ilości wysokoprzetworzonej żywności, czyli nieodpowiednia dieta.

 

Trądzik, często kojarzony z okresem dojrzewania, coraz częściej dotyka również dorosłych. Na jego powstanie wpływa wiele czynników, a wyleczenie wymaga wielu zmian w naszym dotychczasowym, intensywnym trybie życia. W leczeniu tej choroby pomaga dobrze dobrana pielęgnacja skóry oraz odpowiednia dieta – i to właśnie na tych tematach skupimy się w następnym wpisie.

Więcej wpisów