Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Cera sucha – jakich składników w pielęgnacji unikać?

Skóra sucha jest cienka, delikatna i podatna na podrażnienia. Przez zaburzenia w gospodarce hydrolipidowej skóra jest matowa, szorstka oraz mało sprężysta. Dodatkowo często objawia się uczuciem ściągnięcia i suchymi skórkami, ponieważ nie wytwarza wystarczającej ilości sebum. Warto pamiętać, że znalezienie przyczyny suchej skóry i równoległe wprowadzenie adekwatnej pielęgnacji może sprawić, iż nieprzyjemne symptomy zredukują się bądź znikną całkowicie.

 

W tym wpisie skupimy się na pięciu składnikach, które w nadmiernym stosowaniu mogą być szkodliwe dla cery suchej. Znajomość tych składników pozwoli odnaleźć się w zgiełku przeróżnych kosmetyków i pomoże dokonać odpowiednich wyborów pielęgnacyjnych, które będą miały pozytywny wpływ na naszą suchą cerę.

 

  • Alkohol – może wywoływać podrażnienia i mocno wysuszać skórę. W swojej pielęgnacji powinniśmy unikać kosmetyków zawierających w składzie Etanol, jednak nie ma konieczności rezygnowania z produktów, w których składzie znajdziemy substancje takie jak Cetearyl alcohol, Cetyl alcohol czy alkohol Behenyowy lub Stearylowy. Należą one do grupy alkoholi tłuszczowych, które nie szkodzą naszej skórze.

  • Silnie pachnące substancje – produkty, które zawierają syntetyczne lub sztuczne zapachy, mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą być drażniące dla skóry suchej i powodować niepotrzebne podrażnienie.

  • Agresywne detergenty – często stosowane w mydłach, żelach do kąpieli czy szamponach. Usuwają zanieczyszczenia, tłuszcze i inne substancje, ale mogą również przyczyniać się do nadmiernej utraty naturalnej wilgoci skóry, co prowadzi do jej wysuszenia i podrażnień.

  • Kosmetyki z drobinkami – na przykład peelingi mechaniczne. Mogą powodować podrażnienie i uszkodzenie skóry, szczególnie jeśli ich drobiny są duże i mają ostre krawędzie, a peeling stosowany jest zbyt często. Tego typu produkty nie są zalecane w pielęgnacji skór suchych.

  • Kwas salicylowy – może pomóc w złuszczaniu martwego naskórka, usuwaniu zanieczyszczeń i odblokowywaniu porów. Natomiast warto pamiętać, że skóra sucha jest naturalnie podatna na złuszczanie się. W przypadku cer suchych kwas ten może okazać się drażniący. Dlatego zbyt częste stosowanie kwasu salicylowego może prowadzić do nadmiernego wysuszenia i podrażnień.W pielęgnacji skóry suchej należy postawić na odpowiednie nawilżenie i odbudowę bariery hydrolipidowej. Powinniśmy unikać produktów, które zawierają wymienione powyżej składniki, aby nie doszło do podrażnień i pogorszenia stanu cery. Jeśli wybór odpowiedniej pielęgnacji sprawia trudności, warto skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem, który doradzi jak pielęgnować suchą skórę.

Więcej wpisów

Usuwanie brodawek łojotokowych laserem CO2

Laser CO2 radzi sobie nie tylko z wypukłymi zmianami na skórze ale ma też świetne zastosowanie w usuwaniu na przykład brodawek łojotokowych. 😊Poniżej prezentujemy efekt