Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

INCI w kosmetykach – klucz do zrozumienia składników Twojej pielęgnacji

W dzisiejszym świecie kosmetyków, kiedy na rynku znajduje się ogromna różnorodność produktów do pielęgnacji, konsumenci coraz bardziej zwracają uwagę na to, co dokładnie znajduje się w składzie produktów, które nakładają na swoją skórę. Jednym z kluczowych narzędzi, które pomaga zrozumieć zawartość kosmetyków, jest międzynarodowa nomenklatura składników kosmetycznych, znana jako INCI.

Czym jest INCI?

INCI, czyli Międzynarodowy Słownik Składników Kosmetycznych (ang. International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), to system nazewnictwa składników stosowany na całym świecie. Jest to lista składników używanych w produktach kosmetycznych, które są identyfikowane za pomocą swoich nazw chemicznych w języku angielskim lub gdy są to rośliny to nazw łacińskich.

Jeśli skład jest określony jako INCI to składniki danego produktu ułożone są wg procentowej zawartości, czyli pierwszy komponent jest w największej ilości a ostatni w najmniejszej.

Opracowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego (ang. International Cosmetic Ingredient Association, ICIA), INCI zapewnia jednolite i zrozumiałe informacje o składnikach dla konsumentów i regulatorów kosmetyków na całym świecie. Jednakże jest to regulacja dotycząca Unii Europejskiej, więc produkty kupione spoza Unii nie mające oznaczenia INCI nie muszą spełniać regulacji. Dotyczy to głównie nazw oraz miejsca danego składnika na liście. Przykładem mogą być np. kosmetyki wschodnie- gdzie zdarza się, że składniki aktywne są na początku listy, choć występują w mniejszym stężeniu niż baza danego kosmetyku.

Nazwa INCI składa się z dwóch części: przedrostka „INCI” oraz nazw składników. Przykładowo, „INCI: Aqua” oznacza, że składnikiem jest woda. Standardowa struktura INCI pomaga konsumentom łatwo zidentyfikować składniki i porównywać je między różnymi produktami.

INCI to potężne narzędzie dla konsumentów, którzy chcą świadomie wybierać produkty kosmetyczne zgodne z ich potrzebami i preferencjami. Poprzez czytanie etykiet z INCI, konsumenci mogą zidentyfikować  składniki, na które są uczuleni lub których chcą uniknąć z innych powodów, bo są substancjami syntetycznymi lub pochodzenia zwierzęcego. Dzięki INCI konsument może również łatwo rozpoznać, czy produkt zawiera składniki naturalne, organiczne czy sztuczne.

Oto kilka popularnych, przykładowych składników kosmetycznych wraz z ich INCI:

 • Woda – Aqua
 • Gliceryna – Glycerin
 • Kwas hialuronowy – Sodium Hyaluronate
 • Witamina E – Tocopherol
 • Kwas salicylowy – Salicylic Acid
 • Olej arganowy – Argania Spinosa Kernel Oil
 • Alantoina – Allantoin
 • Kofeina – Caffeine
 • Ekstrakt z aloesu – Aloe Barbadensis Leaf Extract
 • Witamina C – Ascorbic Acid
 • Kolagen – Collagen
 • Kwas hialuronowy – Hyaluronic Acid
 • Kwas mlekowy – Lactic Acid
 • Witamina A – Retinyl Palmitate
 • Olej jojoba – Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil

Co ciekawe, popularne ostatnimi czasy składniki kosmetyczne, takie jak np. kwas hialuronowy czy retinoidy, kryją się w INCI pod różnymi nazwami, w zależności od tego, w jakiej formie występują (aldehydowej, alkoholowej, itp.) Witamina A może więc brzmieć: retinol, retinyl palmitate, retinyl acetate, retinyl propionate, retinaldehyde. Kwas hialuronowy to (oprócz „Hyaluronic Acid”) również „Sodium Hyaluronate”.

Te składniki są tylko przykładami powszechnie stosowanych w kosmetykach i mogą być obecne w różnych produktach do pielęgnacji skóry, włosów, czy makijażu. Poznanie tych INCI może pomóc konsumentom lepiej zrozumieć zawartość kosmetyków i podejmować bardziej świadome decyzje zakupowe. Choć czasem może być trudne do odczytania, zrozumienie INCI może pomóc unikać niechcianych składników, identyfikować preferowane substancje oraz lepiej zrozumieć działanie produktów pielęgnacyjnych.

Więcej wpisów