Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Codzienna pielęgnacja domowa – czego warto unikać?

W dzisiejszym zabieganym świecie, pielęgnacja skóry staje się coraz bardziej istotna. Zalew reklam i nowości kosmetycznych może jednak przytłoczyć, prowadząc do impulsywnych decyzji zakupowych, które mogą zaszkodzić zdrowiu naszej skóry. Warto zastanowić się nad tym, jakich nawyków i czynności warto unikać w codziennej pielęgnacji domowej, aby osiągnąć zdrową, promienną skórę, która będzie odzwierciedleniem naszej troski o siebie. W tym artykule przyjrzymy się głębiej temu, od czego należy stronić, aby uzyskać optymalne rezultaty pielęgnacyjne, dbając jednocześnie o długotrwałe zdrowie i piękno naszej skóry. W trosce o zdrową i promienną skórę, istnieje kilka ogólnych nawyków i czynności, które warto  wyeliminować z codziennej pielęgnacji:

  • Zbyt częste mycie – regularne mycie twarzy jest istotne dla usunięcia zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, ale nadmierne stosowanie silnych detergentów może prowadzić do przesuszenia skóry i uszkodzenia jej naturalnej bariery ochronnej. Wskazane jest delikatne mycie rano i wieczorem, unikając zbyt gorącej wody i środków myjących o zbyt wysokim pH. Zazwyczaj rano można przemyć skórę twarzy samą wodą, lub przemyć tonikiem przed poranną pielęgnacją. 
  • Dotykanie skóry i wyciskanie zmian – nadmierne dotykanie i naciskanie skóry może prowadzić do rozwoju trądziku oraz powodować podrażnienia i infekcje. Staraj się unikać dotykania twarzy bez konieczności i unikaj wyciskania wykwitów, co może pogorszyć ich stan  i doprowadzić do przebarwień pozapalnych,
  • Zbyt dużo substancji aktywnych w pielęgnacji – bardzo często zdarza się tak, że z ekscytacją wprowadzamy coraz to nowe produkty do pielęgnacji. Słyszymy dużo dobrego o kwasach, peptydach, retinoidach, witaminach, przez co chcemy wszystkie obiecane efekty osiągnąć tu i teraz. Niestety nie tędy droga – może mieć to skutek odwrotny i doprowadzić do przestymulowania, wzmożonej reaktywności skóry, zaczopowania ujść gruczołów łojowych lub zaburzenia bariery hydrolipidowej,
  • Zbyt dużo nowych kosmetyków na raz – ten aspekt wiąże się pośrednio z poprzednim podpunktem. Jeśli w jednym czasie wprowadzimy do pielęgnacji kilka kosmetyków na raz, w razie ewentualnego podrażnienia lub zaszkodzenia skórze nie będziemy w stanie wyłapać, który kosmetyk jest „winowajcą”. Nowości kosmetyczne należy wprowadzać do pielęgnacji powoli, stopniowo, obserwując reakcję skóry na dany kosmetyk.

 

W dalszej części artykułu przedstawię inne błędne nawyki pielęgnacyjne nad którymi warto popracować, aby osiągnąć najlepsze efekty naszych codziennych działań ze skórą. 

 

Więcej wpisów