Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Sezon na złuszczanie, czyli o peelingach

Sezon na złuszczające terapie trwa w pełni. Brak dużego nasłonecznienia i wysokich temperatur sprzyja bardziej inwazyjnym procedurom. Co to właściwie jest złuszczanie skóry i w jakim celu się je stosuje? Złuszczanie, zwane też peelingiem, to nic innego jak pozbywanie się wierzchnich warstw skóry, głównie martwych komórek naskórka (choć nie tylko) w celu rewitalizacji, odświeżenia, rozjaśnienia i poprawy ogólnej kondycji cery. Rodzaje peelingów można sklasyfikować między innymi ze względu na głębokości ich działania:

  • Peelingi powierzchniowe – złuszczają tylko najbardziej wierzchnią warstwę naskórka – warstwę rogową (tzw. „martwą”)
  • Peelingi średniogłębokie – docierają do żywych warstw naskórka (komórek posiadających jądro komórkowe), mogą docierać do granicy skórno-naskórkowej
  • Peelingi głębokie – docierają aż do skóry właściwej i oddziałują na poziomie warstwy siateczkowatej lub brodawkowatej. Są to bardzo mocno działające kwasy, powodujące bardzo nasilone łuszczenie, silny stan zapalny i wymagające specjalnego czasu rekonwalescencji po zabiegu.

Peelingi można również podzielić ze względu na czynnik złuszczający. Wyróżniamy tutaj:

  • Peelingi mechaniczne: czynnikiem złuszczającym są substancje stałe, działające na zasadzie ścierania, np. peelingi gruboziarniste, drobnoziarniste itd. Wykorzystuje się w tym celu na przykład zmielone ziarna lub łupiny niektórych roślin i owoców, minerały (korund), drobiny pochodzenia syntetycznego (polimery) czy też składniki takie jak kawa, cukier, só Obecnie odchodzi się już od peelingów mechanicznych, nawet tych określanych jako delikatne, do stosowania na twarz, szyję, czy dekolt, ze względu na ich zbyt drażniące działanie. Peelingi mecheniczne lepiej stosować na inne okolice ciała.
  • Peelingi chemiczne – czynnikiem eksfoliującym jest substancja chemiczna działająca na zasadzie rozpuszczania komórek i/lub połączeń międzykomórkowych, wyróżniamy tutaj:
    • Peelingi enzymatyczne – na bazie enzymów rozpuszczających białka i połączenia międzykomórkowe. Substancje te działają złuszczająco, rozjaśniająco i odświeżają Są to na przykład pochodzące z owoców bromelaina (enzym z ananasa) i papaina (enzym z papai), enzymy dyniowe.
    • Peelingi kwasowe – na bazie kwasów kosmetycznych. Wyróżniamy różne rodzaje kwasów, najpopularniejsze to te z grupy AHA, BHA i PHA. Działają również na zasadzie rozpuszczania komórek i połączeń międzykomórkowych, ale przez ich specyficzne cechy jak np. niskie pH czy dodatkowe (oprócz samego złuszczania) właściwości, np. przeciwzapalne, przeciwłojotokowe, łagodzące, przeciw przebarwieniom – są najbardziej wszechstronne i rozwiązujące wiele problemów skó
  • Peeling gommage – specyficzny rodzaj peelingu, łączący w sobie właściwości peelingu mechanicznego i enzymatycznego. Drobiny ścierające są bardzo delikatne, a czynnik mechaniczny pojawia się dopiero po pewnym czasie od aplikacji, kiedy kosmetyk podczas rozsmarowywania na powierzchni skóry zaczyna zbijać się w „grudki” które złuszczają skórę.

Jak często wykonywać peelingi?

Jest to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona od typu cery, jej uwrażliwienia oraz problemu skórnego. W użytku domowym zaleca się aplikację max 2x w tygodniu, natomiast w przypadku kwasów gabinetowych, wykonuje się zabiegi co około 2/3 tygodnie. Zdarzają się również procedury gdzie częstotliwość musi być większa, jak w przypadku kwasu trójchlorooctowego gdzie seria 3-4 zabiegów jest wykonywana co 9-12 dni.

Jeśli pielęgnacja domowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a my gubimy się w gąszczu szerokiej oferty na drogeryjnych półkach, nie do końca wiemy co jest dla nas odpowiednie i wciąż nasze wybory okazują się być nietrafione, warto udać się do specjalisty – kosmetologa, który po wnikliwym wywiadzie, powie nam jakie substancje są dla nas odpowiednie, co warto stosować, oraz ułoży plan pielęgnacji domowej wraz z podaniem produktów oraz sposobem i częstotliwością ich stosowania

Więcej wpisów

Szkolenie z zakresu mezoterapii mikroigłowej

24 maja 2024r. odbyło się w naszym Gabinecie szkolenie z zakresu mezoterapii mikroigłowej. 💉Nasz zespół z zakresu estetyki – Dr Karina Jurgielaniec oraz kosmetolog Natalia