Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Rozszerzone naczynka – skąd się biorą i jak je leczyć?

Tak zwane „pękające naczynka”, fachowo określne teleangiektazjami, to częsty problem estetyczny z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu. Są to trwale rozszerzone naczynia włosowate, występujące najczęściej w obrębie skóry twarzy i nóg. Co tak właściwie powoduje „pękanie naczynek” i skąd się one biorą? Przyczyna ich powstawania jest bardzo często złożona, najczęściej wskazuje się na czynniki genetyczne, środowiskowe i hormonalne. Poszerzona i widoczna sieć naczyń, towarzyszy również niektórym  jednostkom chorobowym skóry.

  • Czynniki genetyczne: cera naczynkowa jest często uwarunkowana genetycznie, jeśli nasi rodzice mają cienką i wrażliwą skórę, pod którą z natury uwydatnia się siatka naczyń, można wtedy powiedzieć, że taki rodzaj cery został nam przypisany genetycznie. Warto wtedy wdrożyć specjalną pielęgnację i zalecenia dotyczące codziennych nawyków, aby utrzymać dobry stan cery i zapobiegać dalszemu rozszerzaniu się naczynek
  • Czynniki hormonalne: dotyczy to zwłaszcza kobiet, a mowa tutaj czynnikach takich jak ciąża, stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy też zaburzenia gospodarki hormonalnej. W wymienionych sytuacjach dochodzi do zwiększonej ilości żeńskich hormonów płciowych, co wpływa na rozszerzalność i przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych a tym samym ich wzmożoną wrażliwość i kruchość
  • Czynniki środowiskowe: zaliczamy tutaj przede wszystkim promieniowanie słoneczne (osoby z cerą naczynkową powinny bezwzględnie używać filtrów UV w okresie letnim, a najlepiej przez cały rok), warunki pogodowe tj. wiatr, mróz, różnice temperatur (np. zimą wracając z mrozu do ciepłego pomieszczenia), ale także picie alkoholu, palenie papierosów, spożywanie ostrych dań i przypraw. Czynniki te dotyczą zwłaszcza osób z naturalnie cienką i wrażliwą skórą. Popękane naczynka mogą pojawić się również po kuracji sterydami a także przy nadciśnieniu tętniczym.
  • Choroby skóry, którym towarzyszą poszerzone naczynia: trądzik różowaty, znamię teleangiektatyczne (może być wrodzone lub nabyte np. podczas ciąży lub chorób wątroby), naczyniaki gwiaździste. Poszerzona siatka naczyń towarzyszy również przebarwieniom typu melasma lub poikilotermia Civatta.

 

Jak leczyć popękane naczynka?

W tym przypadku najważniejsza jest profilaktyka, czyli unikanie czynników drażniących wymienionych wyżej oraz odpowiednia pielęgnacja skóry, bogata w takie substancje jak: cholersterol, ceramidy, witamina C, witamina K, rutyna/trokserytyna, arbutyna, kwasy PHA, niacynamid, wyciąg z arniki, miłorzębu i kasztanowca.

Zabiegowa metoda leczenia rozszerzonych naczynek to przede wszystkim leczenie światłem. Wyróżniamy tu laser KTP lub światło pulsacyjne tj. VPL lub IPL. W naszej Klinice posiadamy laser medyczny KTP oraz urządzenie VPL najwyższej klasy. Serdecznie zapraszamy na konsultację oraz zabiegi usuwania rozszerzonych naczynek do naszego Gabinetu.

Więcej wpisów

Usuwanie brodawek łojotokowych laserem CO2

Laser CO2 radzi sobie nie tylko z wypukłymi zmianami na skórze ale ma też świetne zastosowanie w usuwaniu na przykład brodawek łojotokowych. 😊Poniżej prezentujemy efekt