Wolumetria / WypełniaczeWolumetria polega na wypełnianiu przedziałów anatomicznych , głównie twarzy , za pomocą tak zwanych wypełniaczy. Wypełniacze oparte są głównia na bazie kwasu hialuronowego. Jest to  naturalna substancja obecna w skórze. Jako że z wiekiem ilość  tkanki tłuszczowej obecnej w rejonie twarzy się zmniejsza . zadaniem wolunetrii jest odtworzenie naturalnej objętości , głównie okolicy policzków i skroni.

Stosowanie wypełniaczy  jest sztuką wymagającą od lekarza duźych umiejętności i wyobraźni.  Nieumiejętne ich wstrzyknięcie   może   mieć powaźne konsekwencje. Anatomia twarzy jest bardzo złożona , wiele tu naczyń , nerwów  i innych struktur. Należy   dobrze znać  ich topografię i umieć je ominąć. Dlatego tylko lekarze mogą takie zabiegi wykonywać.

Wolumetria twarzy może czynić cuda. Umiar jest jednak najważniejszy a zasada „mniej znaczy więcej” powinna stać na pierwszym miejscu, Warunkiem udanego zabiegu jest zachowanie swobodnej mimiki . tak by twarz wyglądała młodziej ale nadal naturalnie .

Wolumetria – wypełniacze

Naturalnym zjawiskiem jest zmniejszanie się z wiekiem depozytów podskórnej tkanki tłuszczowej na twarzy. Efektem tego zjawiska jest zmiana rysów i starszy wygląd. Walka medycyny estetyczej z tym zjawiskiem toczy się od zawsze , głównie poprzez stosowanie bezpiecznych wypełniaczy zastępujących zanikającą tkankę tłuszczową. Strategiczną rzeczą jest bardzo oszczędne stosowanie wypełniaczy , nigdy jednorazowo nie odajemy więcej niż 3-4 ml preparatu .

wolumetria poznań

Rozróżnia się preparaty resorbowalne – tj. ulegające naturalnym procesom biodegradacji , oraz nieresorbowalne – obecnie praktycznie nie stosowane. Do najczęściej stosowanych preparatow resorbowalnych należą:

kolagen
usieciowany kwas hialuronowy
autologiczna tkanka tłuszczowa