Spis treści:
Bruksizm jest to zaburzenie polegające na niekontrolowanym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami, związane z nadmierną aktywnością mięśni żwaczy. Osoba cierpiąca na bruksizm może wykonywać te ruchy zarówno w czasie snu (bruksizm nocny – częstszy), jak i w ciągu dnia (bruksizm dzienny). Zazwyczaj dzieje się to bez świadomości osoby, a czasem może być związane z napięciem emocjonalnym, stresem, nieprawidłowym zgryzem lub innymi czynnikami. Nieleczony bruksizm może powodować następujące objawy: ból szczęki, zębów, mięśni twarzy i głowy (migrena), uszkodzenia zębów, ścieranie szkliwa, nadwrażliwość zębów, rozchwianie zębów w szczęce, zmiany zwyrodnieniowe w stawie skroniowo-żuchwowym, trudności w otwieraniu i zamykaniu ust oraz problemy z żuciem i mówieniem.
Wizualnym skutkiem ubocznym bruksizmu jest przerost mięśni żwaczy. Przez ich wzmożoną aktywność mięśnie te powiększają sie, tworzą obraz „kwadratowej żuchwy” wpływając przy tym niekorzystnie na harmonijność rysów dolnej partii twarzy, szczególnie u kobiet.
Toksyna botulinowa jest jednym z możliwych leków stosowanych w leczeniu bruksizmu. Chociaż nie jest to główne zastosowanie toksyny botulinowej, jej właściwości relaksujące mięśnie mogą przynieść ulgę osobom cierpiącym na to schorzenie. W przypadku bruksizmu, toksyna botulinowa jest wstrzykiwana bezpośrednio do mięśni żwaczy, które są odpowiedzialne za zaciskanie i zgrzytanie zębami. Poprzez blokowanie impulsów nerwowych, toksyna botulinowa powoduje tymczasową osłabienie tych mięśni i zmniejsza ich zdolność do wykonywania niekontrolowanych ruchów zębami. Efektem ubocznym jest zmniejszenie ich objętości (nieużywany mięsień słabnie i zmniejsza swoją wielkość). Leczenie toksyną botulinową może przynieść ulgę i redukcję objawów bruksizmu, takich jak ból szczęki, zębów i mięśni oraz ścieranie szkliwa. Efekty terapeutyczne toksyny botulinowej utrzymują się przez okres kilku miesięcy, po czym konieczne może być powtórzenie zabiegu.
Sam zabieg podania toksyny botulinowej trwa zaledwie kilkanaście minut. Lekarz podaje domięśniowo iniekcje z toksyny za pomocą bardzo cienkiej igły. Odczucia bólowe są minimalne. Zabieg jest szybki i nie wymaga okresu rekonwalescencji.
Efekty w postaci zmniejszonego zaciskania szczęki czy ustąpienia bólów głowy spowodowanych szczękościskiem, pojawiają się zazwyczaj juz po upływie około 5 dni. Efekt estetyczny widoczny jako zmniejszenie kątów żuchwy i wyszczuplenie twarzy, jest zauważalny po około 4-6 tygodniach. Długość utrzymywania się efektów waha się od 6 do 8 miesięcy.
Do pełnego efektu zazwyczaj wystarczy wykonać 1 zabieg (nie jest wymagana seria zabiegów). Jeśli problem bruksizmu jest poważny, należy powtórzyć zabieg po około 6 miesiącach.