Rozstępy – leczenie


 

Rozstępy są bardzo częstym defektem kosmetycznym, polegającym na obecności linijnych zmian skórnych przypominających blizny,Towarzyszy im atrofia naskórka -. najbardziej powierzchowna warstwa skóry.Powstają one najczęściej w obrębie skóry narażonej na długotrwałe i narastające rozciąganie i mogą dotyczyć różnych partii ciała. Często występują na brzuchu i piersiach ciężarnych kobiet, na ramionach u kuturystów, oraz w różnych lokalizacjach u osób z dużą nadwagą.

Pojawiają się też często jako następstwo  schorzeń endokrynologinych, w takich przypadkach ich zdiagnozowanie i leczenie powstrzymuje rozwój defektu.

Rozstępy powstają z nie do końca poznanych przyczyn. Mikropęknięcia w obrębie tkanki łącznej i powstały w wyniku tego proces zapalny , powodują określone reakcje na poziomie komórkowym. Degranulacja komórek tucznych i uwolnienie kinin, przyczynia się do uszkodzenia kolagenu i elastyny.

Zaburzenie  dotyczy prawie 90% ciężarnych kobiet, bez względu na rasę. W 40% dotyczą także mężczyzn.  Są bardziej problemem kosmetycznym  niż zdrowotnym. Początkowo są wąskie , o różowym odcieniu , może pojawić się lekki świąd, z czasem poszerzają się i stają się czerwono-purpurowe. To tak zwane rozstępy czerwone.

Zmiany  dojrzałe stają się białe , zapadnięte , mają nieregularne brzegi. Mogą   mieć wielkość kilku centymetrów. Z czasem mogą stać się dyskretne i mniej rzucające się w oczy.

Wybór metody leczenia zależy od lokalizacji i zaawansowania zmian, najlepszą wydaje się być radiofrekwencja mikroigłowa, zdecydowanie lepsze efekty osiąga się lecząc rozstępy czerwone niż białe.

 

,

 

Rozstępy pociążowe są częstym problemem a ich niwelowanie zadaniem niełatwym.  Zazwyczaj potrzebne jest kilka zabiegów, warto działać szybko, nie czekać aż rozstępy "dojrzeją" - ich niwelacja jest wtedy bardziej skomplikowana.

Stan bezpośrednio po zabiegu niwelowania rozstępów pociążowych aparatem DeAge Ex.