Lasery w medycynie estetycznej – zasada działania


laser medyczny

Światło używane jest w medycynie do celów leczniczych od ponad 100 lat. Wykorzystywane  początkowo do leczenia głównie gruźlicy skóry, obecnie skutecznie używane jest w terapii kilkudziesięciu schorzeń oraz w medycynie estetycznej  – do biostymulacji lub też niszczenia określonych struktur skóry. Potocznie światłem nazywa się tylko widzialną część promieniowania elekromagnetycznego,o długościach 400-700nm które dostrzec możemy gołym okiem. W fizyce pojęcie światła jest dużo szersze i obejmuje tzw. promieniowanie optyczne obejmujące długości od 100nm do 1m.

Dzielimy je na :

– ultrafiolet:                100 – 400nm

– światło widzialne:  400 – 700nm

– podczerwień:         700 –  1m

 

W medycynie estetycznej używamy promieniowania optycznego do „naświelania” chromatoforów –struktur absorbujących promieniowanie. Pochłonięcie określonej dawki promieniowania przez chromatofor powoduje jego zniszczenie i co za tym idzie – określony efekt terapeutyczny (bądź toksyczny). Trzema głównymi chromatoforami występującymi w skórze  są:

 

– hemoglobina

– melanina

– woda

 

Każdy z wyżej wymienionych chromatoforów pochłania fale o określonej długości. Zjawisko to wykorzystane jest w laserach medycznych. Lasery „wycelowane” w hemoglobinę wykorzystywane są do leczenia zmian naczyniowych, w melaninę – do leczenia zmian barwnikowych i depilacji, w wodę – jako lasery frakcyjne w odmładzaniu i jako lasery chirurgiczne.

Laser frakcyjny CO2

 

Jest najczęściej wykorzystywanym laserem w codziennej praktyce lekarza medycyny estetycznej. Długość fali wynosi 10600nm a chromatoforem jest woda. Dzięki technice frakcyjnej czyli wytworzeniu dużej ilości punktowych waporyzacji na określonym obszarze skóry, uszkodzenie tkanki jest mniejsze niż w laserze ablacyjnym. Laser CO2 po prostu wypala wąskie pionowe fragmenty skóry, nie naruszając otoczenia. Zastosowanie znalazł on w zabiegach odmładzających oraz leczeniu blizn.

laser CO2

Po zamontowaniu  końcówek chirurgicznych, laser CO2 staje się super nowoczesnym nożem świetlnym, umożliwiając  usuwanie pieprzyków, włókniaków miękkich lub brodawek łojotokowych.

Laser KTP 532nm

Laser KTP 532

Laser zielony KTP o długości fali 532 nm jest często używany do hemostazy czyli zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Podstawowym chromatoforem dla fali 532 jest hemoglobina. Pod wpływem wiązki dochodzi do jej destrukcji, reakcji termicznej i zamknięcia teleangiektazji. Dobrze działa w przypadku poszerzonych drobnych naczyń twarzy czyli tak zwanych pajączków. Zabieg jest bardzo wydajny i bezpieczny.

Laser naczyniowy 532nm

Laser naczyniowy 532nm

Laser Nd:YAG

Emituje wiązkę o długości 1064 nm. Wykorzystywany do leczenia zmian naczyniowych, usuwania nadmiernego owłosienia, zabiegów odmładzających, leczenia zmian potrądzikowych oraz zabiegów chirurgicznych.

medycyna estetyczna poznań

Laser Q-switched Nd:YAG

Bardzo silna wiązka tego lasera, silnie absorbowana przez ciemne tusze, znajduje zastosowanie w usuwaniu tatuaży.

medycyna estetyczna poznań