Laser frakcyjny


laser CO2

Skóra z wiekiem traci swą elastyczność, staje się cieńsza i mniej sprężysta. Podstawowym procesem odpowiedzialnym za ten stan rzeczy jest stale zmniejszająca się ilość włókiem kolagenowych w głębszych warstwach skóry oraz ich bardziej  chaotyczne ułożenie. Mechanizmy te rozpoczynają cię już po 20 roku życia i nieubłaganie przyśpieszają z wiekiem. Nie da się tych  procesów zahamować, istnieją jednak metody pozwalające znacznie je opóźnić, co powoduje utrzymywanie się młodego wyglądu przez długie lata. Podstawą wszelkich tego typu działań medycznych jest kontrolowane uszkodzenie skóry, powodujące uruchomienie procesów naprawczych i odbudowę architektury kolagenowej podczas gojenia. Do najczęstszych metod należą pilingi, dermabrazja oraz zabiegi laserowe. Początkowo stosowano lasery ablacyjne, równomiernie przegrzewające tkanki na określonym obszarze. Proces gojenia i regeneracji przebiegał w tym przypadku powoli – adekwatnie do dużego urazu, którym poddana była tkanka. Skonstruowanie lasera frakcyjnego, zmiejszającego uraz i skracającego okres rekowalescencji było dużym przełomem w medycynie estetycznej. Laser frakcyjny uszkadza skórę wybiórczo, wypalając w niej wąskie kolumny, między którymi znajdują się obszary nieuszkodzone. Proces gojenia skraca się do 2-3 tygodni, pozwalając na szybki powrót do normalnej aktywności .

 

W naszym gabinecie używamy bardzo nowoczesnego lasera Virgo, przystosowanego nie tylko do zabiegów frakcyjnych, lecz takźe do chirurgicznych i ginekologicznych, patrz – ginekologia estetyczna

laser frakcyjny

Virgo laser

Wskazania do laseroterapii frakcyjnej:

Przeciwwskazania

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • niektóre schorzenia ogólne – cukrzyca
  • infekcje bakteryjne i wirusowe
  • przyjmowanie niekórych leków ( np. fotouczulających, immunosupresyjnych)
  • stan obniżonej odporności

Przebieg zabiegu

Przeprowadzenie laserowego zabiegu frakcyjnego  na twarzy jest poważną ingerencją medyczną i powino być wykonywane przez doświadczonego w tej materii lekarza. Konieczne jest dokładne zebranie wywiadu i wtępne badanie mające na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Po dezynfekcji skóry Octeniseptem, na 30 -40 minut przed zabiegiem nakłada się krem znieczulający. Zabieg trwa około pół godziny .

Po zabiegu

Pomijając lunchowe zabiegi laserowe wykonane na małych mocach, efektywny zabieg laserem frakcyjnym o mocy 40W wiąże się z dużym uszkodzeniem skóry. Po zabiegu pojawia się rumień, skóra może piec, szczypać, zazwyczj nie są to jednak objawy bardzo nasilone. NIe jest prawdą że po laserze frakcyjnym można po kilku dniach wrócić do normalnego funkconowania, do wygojenia potrzeba od 10 dni do 2, w niektórych przypadkach nawet 3 tygodni. Warto więc zabieg wcześniej dobrze zaplanować.

Efekty

Laser frakcyjny działa naprawdę skutecznie, po 2 miesiącach od zabiegu poprawa stanu skóry jest zazwyczaj radykalna.

 

Laser frakcyjny – przebieg zabiegu

Zabieg powinien być starannie zaplanowany a pacjentka szczegółowo przebadana dermatologicznie. Znieczulenie jest czynnościa standardową, najlepiej sprawdza się tu krem Emla, zakładany na około pół godziny przed zabiegiem. Po starannym usunięciu i ponownym odkażeniu skóry przy pomocy Octeniseptu, przystępujemy do zabiegu. Warto go robić szybko, standardowy czas dla całej twarzy to około 30-40 minut. Podczas waporyzacji skóry pojawia się dym, ważne jest by gabinet wyposażony był w urządzenie do jego ewakuacji, zwiększa to znacznie komfort lekarza i pacjenta. Standardowym kształtem który poddany zastaje działaniu wiązki laserowej jest kwadrat, najczęściej 1,5 – 2 centymetrowy. Nie jest to oczywiście jedyny kształt wiązki, do dypozycji mamy też prostokąty, owale, okręgi, trójkąty. Kwadrat jest jednak najwygodniejszy, pozwala najbardziej równomiernie zwaporyzować tkankę. W naszym gabinecie, bezpośrednio po zabiegu, schładzamy skórę specjalnymi żelowymi okładami. Zmniejsza to znacząco dyskomfort po zabiegu.

Laser frakcyjny – lunch procedura

Czas rekowalescencji jest adekwatny do stopnia uszkodzenia tkanek przez wiązkę laserową. W przypadku lasera frakcyjnego CO2 ustawionego na duże moce, czas ten wynosi około 2 tygodni. Duże moce stosuje się w celu radykalnego poprawienia stanu skóry poprzez intensywny uraz. Nie zawsze jednak jest konieczność wykorzystywania pełnych mocy lasera, czasami zależy nam tylko na lekkim wzruszeniu skóry, celem odświeżenia cery. W takich przypadkach dobieramy mniejsze, słabiej urażające parametry wiązki laserowej. Powoduje to skrócenie okresu rekowalescencji do kilku dni.