Blizny

Spis treści:

Blizny

Blizny są one efektem procesu gojenia po urazie skóry – mechanicznym, chemicznym, termicznym lub pozapalnym. Najczęściej spotykamy blizny potrądzikowe oraz po zabiegach chirurgicznych. Wybór sposobu leczenia zależy od umiejscowienia ,wielkości i charakteru blizn.  Bardzo ważne jest opracowanie indywidualnego planu leczenia dla każdego pacjenta.

Blizny potrądzikowe można leczyć kilkoma metodami, w zależności od lokalizacji i nasilenia. Do dyspozycji mamy  peelingi, lasery, radiofrekwenję i inne. Często  łączy się różne sposoby  dla lepszego  efektu. Dobrą metodą może okazać się wchodząca w zakres krioterapii –  kriochirurgia. Wszystkie zabiegi należy stosować ostroźnie, bez pośpiechu. Wszelkie gwałtowne działania są niewskazane.

Keloid

Nadmiar tkanki bliznowatej w miejscu po wykonanym zabiegu może mieć dwojaką naturę: blizny przerosłej lub keloidu. Blizna przerosła „rozpycha ” brzegi rany a keloid na nią „narasta”. Gdy mamy do czynienia z keloidem, ewentualne leczenie musi być bardzo ostrożne, gdyż można doprowadzić do przyśpieszenia procesu i większego jeszcze zeszpecenia.

Keloidy powstają głównie w okolicy mostka. barków. nadgarstków oraz kostek. Skłonność do nich jest osobnicza i trudna do przewidzenia. Dlatego unika się niepotrzebnych, kosmetycznych zabiegów w tych okolicach. W klinice mamy kilka przypadków, gdy po kosmetycznym usunięciu niegroźnego znamienia barwnikowego, w miejscu usunięcia powstał kilkunastokrotnie większy keloid, rujnujący cały efekt kosmetyczny, Dlatego decyzje takie trzeba zawsze spokojnie przemyśleć, biorąc pod uwagę m.in. zagroźenie powstania keloidu.

Wpływ na psychikę

Blizny potrądzikowe stanowią istotny problem psychologiczny. Dlatego też ośrodki medyczne potrafiące je skutecznie leczyć są tak poszukiwane przez pacjentów. Proponowanych metod leczenia możemy spotkać bardzo wiele, trudno się zorientować, co tak naprawdę jest skuteczne, Najważniejszym elementem jest doświadczenie  i wiedza lekarza który terapię ma wykonać.

Tkanka bliznowata to nic innego jak rozplem komórek tkanki łącznej, zwanych fibroblastami. Są one wszędobylskie, rozproszone po całym organizmie, czekają na sygnał do działania. W przypadku jakiegokolwiek urazu, gdy organizm nie jest w stanie odbudować uszkodzonej tkanki, to właśnie fibroblasty wypełniają powstałe ubytki.

Leczenie blizn jest zadaniem niełatwym, wymagającym cierpliwości i delikatnego podejścia, Inaczej leczy się blizny zanikowe i  przerosłe.

Powstawanie blizny

Każde uszkodzenie skóry uruchamia kaskadę mechanizmów naprawczych znanych jako gojenie się rany. Zadaniem procesu gojenia jest odbudowa bariery skórnej, chroniącej nas od środowiska zewnętrznego jak i przywrócenie naturalnego napięcia i rozciągliwości skóry. Proces gojenia przebiega trójetapowo. Pierwszym etapem jest reakcja zapalna skóry, podczas której zaangażowane są głównie neutrofile. Ich zadaniem jest oczyszczenie rany i walka z ewentualnym zakażeniem bakteryjnym, Drugim etapem jest proliferacja komórek tkanki łącznej – fibroblastów, które produkują kolagen oraz czynniki inicjujące powstawanie nowych naczyń krwionośnych, zapewniających prawidłowe ukrwienie nowo powstającej tkanki. Trzecim etapem jest formowanie się tlanki bliznowatej złożonej z naczyń krwionośnych, komórek tkanki łącznej i kolagenu.