Usuwanie znamion Poznań Dermatologia i Medycyna Estetyczna

Korekcja zmarszczek

Spis treści:

Korekcja zmarszczek

Korekcja zmarszczek to najczęściej wykonywany zabieg w gabinetach medycyny estetycznej. W zależności od lokalizacji i charakteru zmarszczek stosuje się różne metody, z botoksem na pierwszym miejscu.

Botoks

Botoks, czyli toksyna botulinowa produkowany jest przez bakterię Clostridium botulinum, wszechobecną w naszym środowisku. Botoks to neurotoksyna, jedna z najsilniejszych na świecie. Hamuje ona uwalnianie acetylocholiny, głównego przekaźnika płytki nerwowo-mięśniowej, co powoduje porażenie zaopatrywanego przez nią mięśnia.

Toksyna botulinowa używana jest w dermatologii głównie do leczenia zmarszczek, będących efektem napięcia mięśni. Nie nadaje się ona do korygowania zmarszczek powstałych w innych mechanizmach, np. spowodowanych nadmierną ekspozycją na słońce lub zmianami degeneracyjnymi skóry.

Toksyna botulinowa nadaje się najlepiej do korekcji zmarszczek w obrębie twarzy. Są to zmarszczki mimiczne czoła, między brwiami – lwia zmarszczka, oraz kurze łapki – zmarszczki przy zewnętrznym kącie oka. Używana jest też do leczenia nadpotliwości stóp, dłoni i okolic pachowych.

Zmarszczki niestety dotyczą 100% populacji, różnie sobie z nimi radzimy, niektórzy akceptują je, inni szukają pomocy u dermatologa. Najlepiej jednak zachować zdrowy rozsądek, zapobiegać jeśli efekt jest naturalny, nie przesadzać gdy rezultat będzie sztuczny i nadmiernie widoczny.

Botoks powinien być stosowany wyłącznie przez lekarzy, którzy znają anatomię i potrafią poradzić sobie z ewentualnymi powikłaniami. Powikłania przy umiejętnym podaniu toksyny są bardzo rzadkie, ale zdarzają się i mogą być nawet zagrożeniem dla życia pacjenta.

Botoks – przeciwwskazania

Niezbędna jest też znajomość przeciwwskazań, do których należą zmarszczki nie spowodowane napięciem mięśni, zaburzenia nerwowo mięśniowe, nadwrażliwość na składniki preparatu, ciąża, karmienie piersią, nierealistyczne oczekiwanie pacjenta i inne.

Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej jest krótki i niebolesny. Efekty utrzymują się do 12 miesięcy.

Zmarszczki – wypełniacze

Dość często podejmowane są próby wypełniania zmarszczek wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego. Zabiegi te wymagają znakomitego wyszkolenia i doświadczenia ze strony lekarza. Ich skuteczność jest różna w zależności od lokalizacji zmarszczek, są rejony w których podawanie jest ryzykowne np. w okolicy gładzizny gdzie występuje tak zwana lwia zmarszczka.

Botoks – przeciwwskazania

Niezbędna jest też znajomość przeciwwskazań, do których należą zmarszczki nie spowodowane napięciem mięśni, zaburzenia nerwowo mięśniowe, nadwrażliwość na składniki preparatu, ciąża, karmienie piersią, nierealistyczne oczekiwanie pacjenta i inne.

Zabieg przy użyciu toksyny botulinowej jest krótki i niebolesny. Efekty utrzymują się do 12 miesięcy.

Toksyna botulinowa (botoks) – botulinotoksyna, należąca do neurotoksyn, wykorzystywana jest w medycynie estetycznej głównie w profilaktyce i niwelowaniu zmarszczek mimicznych oraz nadmiernej potliwości. Zabieg powinien być wykonywany wyłącznie przez przeszkolonego lekarza.

Botoks

To tak naprawdę nazwa handlowa toksyny botulinowej – substancji produkowanej przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Botoks popularnie nazywa się jadem kiełbasianym, gdyż powstać może w niewłaściwie przechowywanej żywności. Połknięty jad kiełbasiany jest bardzo silną trucizną, ale wstrzykiwany przez lekarza w odpowiednich dawkach w mięśnie, jest produktem absolutnie bezpiecznym i szeroko wykorzystywanym w medycynie. Działanie Botoksu polega na odwracalnym „odnerwieniu” i  porażeniu mięśni.

Początkowo  wykorzystywany był w  neurologii i okulistyce, m.in. do usuwania nadmiernego napięcia mięśni. Kiedy zaczęto leczyć nią zeza, zauważono, że nie tylko poprawia stan oczu, lecz także dodatkowo wygładza zmarszczki na twarzy.  Zapoczątkowało to zawrotną karierę botoksu w dermatologii estetycznej, która trwa nieprzerwanie od lat osiemdziesiątych .

Główne jego zastosowania to niwelowanie  zmarszczek   na czole, kurzych łapek, zmarszczek dolnej powieki oka, zmarszczek palacza,  podnoszenie  opadających kącików ust, leczenie bruksizmu i wiele innych.

W jakim wieku najlepiej zrobić zastrzyki z botoksu?

Można wybrać się na zabieg nawet w wieku 25 lat. Często bywa przecież, że wyraźne zmarszczki mimiczne widać już u bardzo młodych osób. W takim przypadku wstrzyknięcie botoksu podziała też profilaktycznie. Im rzadziej będziemy marszczyć czoło, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zmarszczka utrwali się i w przyszłości stanie się widoczna również bez żadnej mimiki.

Jak to działa?

Zmarszczki mimiczne biorą się z nadmiernej aktywności mięśni w określonych częściach twarzy. Mięsień kurczy się, kiedy dostanie odpowiedni sygnał z włókna nerwowego. Jeśli wstrzykniemy w niego botoks, nerw przestanie wysyłać impulsy, a to doprowadzi do braku aktywności mięśnia. Efekt utrzymuje się na ogół ok. 6 miesięcy. Potem działanie toksyny botulinowej nieco słabnie, chociaż zdarzają się osoby, które zauważają je nawet przez 8-10 miesięcy.

Przygotowania do zabiegu

Przed zabiegiem nie trzeba robić żadnych badań. Wystarczy szczegółowy wywiad lekarski przeprowadzony na początku wizyty. Ważne informacje to choroby neurologiczne polegające na osłabieniu siły mięśniowej, przyjmowanie leków rozrzedzających krew i przeciwzapalnych (należy zaprzestać ich przyjmowania tydzień przed zabiegiem). Lekarz dokładnie obejrzy stan skóry. Jeśli pojawił się na niej jakiś stan zapalny, np. trądzik, z zabiegiem trzeba się będzie wstrzymać do całkowitego wyleczenia.

Przeciwwskazania:

Botoksu nie wstrzykuje się, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe czy przeciwgorączkowe zawierające substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy. Mogą one sprzyjać powstawaniu siniaków po wkłuciach. Zabiegów nie robi się również kobietom w trakcie miesiączki – w tym czasie wzrasta skłonność do krwawienia. Przeciwwskazaniem we wszystkich zabiegach medycyny estetycznej jest ciąża i okres laktacji.

Przebieg ostrzykiwania botoksem

Przed samym zabiegiem lekarz odtłuszcza i dezynfekuje skórę preparatem bezalkoholowym. Nie ma potrzeby stosowania radykalnych środków znieczulających, bo kolejne wkłucia odczuwa się zaledwie jak ugryzienia komara. Nawet bardzo wrażliwe pacjentki przyznają, że zabieg nie jest bolesny.
W obrębie czoła preparat wstrzykuje się zazwyczaj w ośmiu miejscach, w okolicy kurzych łapek w trzech po każdej stronie, a na dolnych powiekach w jednym lub dwóch na każdej z nich. Doświadczony lekarz tak dobierze ilość preparatu, żeby twarz zachowała jednak pewną ruchomość. Po zabiegu skóra jest ponownie schładzana i smarowana kremem z witaminą K, który ma chronić przed powstaniem siniaków. Przez trzy godziny nie można masować twarzy, schylać się ani kłaść, ponieważ mogłoby to spowodować spłynięcie preparatu do niższych partii twarzy.

Wstrzykiwanie botoksu trwa tylko kilkanaście minut i określane jest przez niektórych dermatologów, jako zabieg lunchowy – spokojnie można na niego wyskoczyć z pracy. Po zabiegu nie ma wskazań do odpoczynku, a wręcz przeciwnie. Nie powinno się kłaść ani pochylać żeby preparat nie uległ przemieszczeniu. Warto poćwiczyć mimikę twarzy – preparat lepiej zadziała na nerwy kontrolujące mięśnie. Pierwsze rezultaty pojawiają się między 2 a 14 dniem od zabiegu. Lekarz wyznacza wizytę kontrolną po dwóch tygodniach w celu sprawdzenia, czy botoks rozłożył się równomiernie, a jeśli uzna za wskazane, zrobić ewentualne korekty.

Plusy

Działanie botoksu jest odwracalne, dzięki temu zabieg jest bezpieczny. Efekt utrzymuje się od 4 do 9 miesięcy, w zależności od jakości preparatu, indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz  kompetencji lekarza.

Zaobserwowano, że toksyna szybciej przestaje działać u sportowców ze względu na szybszy metabolizm, u palaczy oraz u osób, które po raz pierwszy poddają się zabiegowi – podczas kolejny wzrasta wrażliwość receptorów na preparat.

Nie bez znaczenia jest też wiek pacjentów. Im młodszy tym mniejsze dawki trzeba wstrzykiwać, a efekt utrzymuje się dłużej.

Kremy à la botoks

Ostatnio na rynku pojawia się wiele kosmetyków, które mają działać tak samo jak toksyna botulinowa. Niestety, nie jest to możliwe. Składniki tych preparatów nie są w stanie dotrzeć do mięśnia i sparaliżować go tak jak zastrzyk. W skład tego typu kremów wchodzą najczęściej heksapeptydy, które rzeczywiście relaksują mięśnie, ale ich działanie jest powierzchowne i nie da się go porównać ze skutecznością botoksu. Kosmetyki a la botoks nadają się do pielęgnacji skóry po zabiegu, bo wzmacniają uzyskane efekty, ale z całą pewnością nie są w stanie go zastąpić.

Wypełnianie zmarszczek specjalnymi preparatami kwasu hialuronowego

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym musi być przeprowadzone bardzo precyzyjnie i oszczędnie. Operuje się różnymi metodami, w zależności od lokalizacji i głębokości zmarszczki. Ważne jest by aplikacja kwasu nie powodowała nienaturalnych uwypukleń i nie zaburzała mimiki. Bardzo często w medycynie estetycznej jest tak, że efekty są super gdy twarz jest statyczna, ale gdy tylko uruchomi się mimikę, gdy mówimy lub śmiejemy się, uwidaczniają się nienaturalne, widoczne dla otoczenia, efekty zabiegów.

Na zdjęciach powyżej widoczne są bardzo dobre efekty zabiegu wykonanego w naszym gabinecie.